SportIndeks.rs

Univerzitet u Nišu među tri najbolje ekipe u Evropi!

nislije bronza

Odbojkaši Univerziteta u Nišu savladali su Univerzitet iz Istanbula rezultatom 3:2 (19:25, 25:22, 20:25, 25:22, 15:8) i osvojili bronzanu medalju na Evropskom univerzitetskom prvenstvu u Poljskoj. Nakon jučerašnjeg poraza u polufinalu od domaćina Žešova, Nišlije su skupile snagu i egal borbu za treće mesto rešile u svoju korist.

Predstavnik Turske je bolje ušao u ovaj meč i već na startu prvog seta poveo sa 0:4, a ubrzo je došao i do velikih plus šest (2:8). Nišlije su u nastavku igre pokušavale da uhvate rezultatski priključak, ali bezuspešno. Istanbul je pri rezultatu 14:21 došao i do najveće prednosti u dotadašnjem toku meča, a srpski predstavnik je do kraja seta uspeo samo da minimalno smanji zaostatak za rivalima (19:25).

Početak drugog seta obeležila je egal borba. Igralo se poen za poen, uz minimalnu prednost na strani Nišlija. Dobrim servisima odbojkaši iz Niša uspeli su da pomere prijem protivnika i dođu do prve osetne prednosti u ovom meču – 13:10. Plus tri čuvali su do završnice drugog dela igre (20:17), a onda su u samom finišu došli do četiri poena ”viška” i prve set lopte (24:20). Istanbul se približio na 24:22, ali su Nišlije iskoristile treću set loptu i poravnale rezultat na 1:1 u setovima, 25:22 na kraju druge deonice.

Neizvesna borba nastavila se i na startu trećeg seta, ali je ovoga puta minimalna prednost bila na strani predstavnika Turske. Do osetnije prednosti Istanbul je došao pred prvi tehnički tajm-aut – 6:8, a nedugo potom bilo je plus tri na semaforu ispod imena turskog tima (8:11). U nastavku seta Istanbul je dobrim servisima pomerio prijem Nišlija. Trener Rašić primetio je pad u koncentraciji svog tima i zatražio tajm-aut, ne bi li sprečio nalet protivnika (12:15). Međutim, Turci su u nastavku blokom sprečili dve kontre našeg tima i poentirali za 12:16. U samoj završnici seta Istanbul je došao i do plus pet (18:23), a istom prednošću slavili su na kraju trećeg dela igre (20:25).

Egal borba obeležila je i početak četvrtog seta, sve dok Nišlije nisu napravile seriju od 4:0 uz dva as servisa i povele sa 7:5. Požrtvovanom igrom u polju i opreznom igrom na mreži Niš je ubrzo došao do plus četiri (12:8) i primorao protivnike da zatraže tajm-aut. Međutim, odmah nakon predaha usledila je nova serija srpskog tima, koja je donela Nišlijama velikih sedam poena ”viška” na drugom tehničkom tajm-autu (16:9). Istanbul je uzvratio serijom od 4:0, uz dva uzastopna bloka i približio se na 16:13, ali je Niš u nastavku ponovo nametnuo svoj ritam igre i poveo 20:15. Tim iz Turske je smanjnio rezultatski zaostatak na 22:20, ali su Nišlije u finišu seta bile skoncentrisanije. Srpski predstavnik je došao do set lopte, a nju je as servisom realizovao Opačić, za 25:22 i ulazak u taj-brejk.

Niš je na startu odlučujućeg seta poveo sa 5:2, uz as servis i poen iz bloka. Već pri promeni strana srpski tim je imao četiri poena prednosti (8:4), a Turci ovoga puta nisu imali odgovor na sjajnu igru Nišlija. Srpski tim je u završnici poveo sa 13:8, a onda uz dva dobra servisa došao do pobede i velikih 15:8 na kraju taj-brejka.

nislije sa bronzom

Prve utiske nakon osvajanja bronzane medalje sa nama je podelio Milan Stojković.

,,Znali smo da nas čeka težak meč, jer se srebrna medalja dobija, a bronzana osvaja. Ponovo nam je taj prvi set bio kritičan, ali smo u nastavku rizikovali, podigli nivo igre i na kraju slavili. Ponosan sam na celu ekipu, a posebno na mlade momke koji su se tek uključili u univerzitetski sport i koji će, nadam se, naslediti tradiciju osvajanja medalja na velikim takmičenjima”, istakao je Stojković.

Ovo je četvrta uzastopna medalja Nišlija na Evropskim univerzitetskim prvenstvima. Sa zlatom su se 2012. godine vratili iz Španije, a godinu dana kasnije na Kipru su osvojili srebro. Prošle godine su u Zagrebu bili treća najbolja ekipa u Evropi, a ove godine su taj uspeh i ponovili.