Univerzitet Minjo – čuvari severozapadnog portugalskog znanja!

227

U četvrtfinalnoj utakmici Evropskih univerzitetskih sportskih igara u Koimbri, futsaleri Univerziteta iz Beograda sastaće se večeras sa portugalskim predstavnikom Univerziteta Minjo iz Brage. Srpski predstavnik biće pojačan u ovom susretu, jer se na teren posle suspenzije vraća Nikola Matijević, nakon prethodno propuštenog susreta protiv izraelskog Ben Gurion univerziteta. Nakon duela sa Izraelcima u osmini finala, srpske predstavnike ovaj put očekuje ekipa sa krajnjeg zapada Evrope, iz zemlje domaćina igara, iz Portugala.

Univerzitet Minjo osnovan je 1973. godine u Bragi, na severozapradu Portugala, kao jedan od takozvanih “Novih Univerziteta.” Podeljen je na četiri kampa, od kojih se tri nalaze u Bragi, dok je kamp “Azurem” lociran u Gimaraešu. Na univerzitetu zaposleno je oko 2000 ljudi, a studira preko 19000 studenata, što ga čini jednim od najvećih portugalskih univerziteta. U sklopu univerziteta su škole za medicinu, pravo, ekonomiju, psihologiju, umetnost, menadžment, socijalne nauke i slično, pa ne čudi to što su na igre u samo oko 150 kilometara udaljenoj Koimbri, poslali veliki broj predstavnika.

Futsaleri Univerziteta Minjo smešteni su u grupu B, zajedno sa timom Univerziteta za tehniku iz Ostrave iz Češke, francuskom ekipom Univerziteta Poitije, kao i timom nemačkog Rajna-Val univerziteta. Dominantno su Portugalci otvorili turnir, pobedom od 10:1 nad nemačkim predstavnikom. Sa po pet golova u oba poluvremena, igrači iz Brage stavili su do znanja već u prvom kolu da žele da idu do samog kraja. Pobedu protiv Nemaca obeležila je i fer igra bez zarađenog kartona i sa samo tri faula u četrdeset minuta. Osamnaestogodišnji Francisko Mikus, bio je najraspoloženiji protiv ekipe sa Rajne postigavši tri gola, a pratili su ga sa po dva i Luis Mendeš i Pedro Enrikeš. Mrežu nemačog tima pogađali su još u prvoj utakmici Žoao Abreu, Rui Silva i Alešandro Ribeiro. Srpski predstavnici trebali bi da se paze i Žoaoa Rodrigeša, igrača sa najviše napravljenih prekršaja u portugalskoj ekipi. Portugalci naredni meč odigrali su protiv češkog Univerziteta iz Ostrave i uz mnogo više problema slavili su rezultatom 5:3 došavši do prednosti u prvom delu sureta. Mladi igrači portugalskog tima, Rui Silva i Francisko Mikus ponovo su bili efikasni, a svoj drugi gol na turniru postigao je i Abreu. Odbrana ipak nije bila na nivou kao protiv Nemaca i tri puta je poklekla, od toga dva puta u drugom poluvremenu, ali bili su pribrani portugalski defanzivci dovoljno da sačuvaju vođstvo i upišu i drugu pobedu na igrama. Duel u poslednjem kolu protiv Francuza, rešen je kao i prethodni, u prvom poluvremenu. Abreu i Mendeš doneli su prednost Portugalcima na poluvremenu od 2:0, a nervozni Alešandro Ribeiro napravio je tri prekršaja za samo dva minuta u tom delu meča. U nastavku, Francuzi su zaigrali agresivnije i dva puta pronašli su put do mreže preko Tmimija i Braula, ali za maksimalan učinak od tri pobede u grupi pobrinuli su se pogocima Žoao Vale i ponovo Francisko Mikus.

Najdramatičniji meč futsaleri Univerziteta Minjo odigrali su u osmni finala. Protivnik je bio ponovo iz Francuske, ovaj put Univerzitet iz Remsa. Kratka klupa u odnosu na rivale nije smetala timu iz Francuske, a već u drugom minutu na semaforu stajalo je 0:1, nakon što je Benzahi pogodio za tim iz podnožja Ardena. Igralo se sa grubo u čitavom prvom poluvremenu sa velikim brojem faulova, a nakon petog načinjenog od strane francuske ekipe, Abreu je pogodio za izjednačenje u poslednjoj sekundi prvog dela. Nastavak meča doneo je po dva prekršaja na obe strane, a nakon toga i prekoret Portugalaca. Igrao se deseti minut kada je svojim šestim golom, Francisko Mikus zatresao mrežu francuskog golmana. Benzahi je samo minut kasnije izjednačio na 2:2, a pošto do kraja više nije postignut ni jedan pogodak pristupilo se izvođenju penala. Za Minjo u prve dve serije pogodili su Abreu i Alešandro Ribeiro, a za Rems precizni su bili Oliveira i Zarual. Ušlo se u treću seriju, u kojoj sa šest metara nije pogodio za Francuze bio Lekuin, dok je i treći penal za portugalski tim u gol pretvorio Mendeš, poslavši tako svoj univerzitet u četvrtfinale na okršaj sa Univerzitetom iz Beograda.

Četvrtfinalni susret između Univerziteta Minjo i Univerziteta iz Beograda biće odigran od u hali Uniao de Koimbra. Ni jedan od timova nema problema sa suspendovanim igračima, te se očekuje da oba trenera na teren pošalju svoje najjače adute. Portugalci, do sada na turniru nisu koristili mnogo svog reprezenativca Nilsona Migela, a da li će ovaj dvadesetšestogodišnji igrač zaigrati protiv Beograđana saznaćemo od 19:30 po lokalnom, odnosno 20:30 po srednjoevropskom vremenu. U isto vreme sastaju se i Norveška škola ekonomije i Univerzitet Ivan Javakhišvili iz Tbilisija iz Gruzije, potencijalni protivnici srpskih i portugalskih futsalera u polufinalu.