Stepanović i Bošković trasirale zlatni put

301

Pripremili: Nikola Krunić i Petar Čolić

Košarkašice Fakulteta sporta i fizičkog vaspitanja savladale su u finalnoj utakmici SUUB lige ekipu Mašinskog fakulteta rezultatom 54:40 (17:14, 12:10, 14:9, 11:6) čime su osvojile zlatno odličje. Devojke iz Ulice Blagoja Parovića su kvalitetnom timskom odbranom i prepoznatljivim poenima iz tranzicije preskočile poslednju prepreku na putu do trofeja. Najefikasnija igračica u pobedničkoj ekipi bila je Olga Stepanović sa 22 poena, a Ivanu Bošković delio je samo jedan poen od tripl-dabla (9 poena, 14 skokova i 12 asistencija). U taboru poraženih istakla se Marina Radović sa dabl-dabl učinkom od 16 poena i 10 skokova.

Prvu četvrtinu obeležila je igra u prilično brzom ritmu i šutevi u ranoj fazi napada, što i priliči ovim ekipama. U “trci” od koša do koša, bolje se snašla ekipa FSFV-a, koja je zahvaljujući kreativnosti Boškovićeve povezala redove u napadu i obezbedila vođstvo po završetku prve deonice. Prednost timova se konstatno smenjivala, ali su prošlogodišnje finalistkinje zahvaljujući trojkama Divjakove i pogotkom uz faul Stepanovićeve, fiksirale stanje na semaforu. Na drugoj strani Marina Radović i Sonja Adamović bile su glavne napadačke opcije svoje ekipe u ovom delu igre, koje su održavale rezultatsku neizvesnost.

Narednih 8 minuta obeležila je odlična rola Ivane Bošković. Kapiten FSFV-a je svih 9 poena postigao u drugoj četvrtini, pomogavši svojoj ekipi da se odlepi na osetniju razliku (29:22). Prošlosezonske finalistkinje su pravovremenim preuzimanjima osujetile brojne šuteve Mašinca sa poludistance, a konstantnim punjenjem reketima sprečavale poene pod košem, i na taj način naterale protivnice da se pošteno oznoje za svaki pogodak. Posebno dobra defanziva odigrana je na kapitenu Mašinca, Maji Ljiljak, koja u prvom poluvremenu nije postigla nijedan pogodak iz igre, tako da je uz Marinu Radović, Marija Drakulić iskočila u prvi plan. Dotične igračice su pogocima nastojale da pokrenu ekipu, ali je rezultatski tok po završetku poluvremena i dalje kontrolisao FSFV.

Fakultet sporta i fizičkog vaspitanja Poeni Šut za 1p Šut za 2p Šut za 3p Of. Skok Def. skok Asisten. Blokada Iz. Lopta Ukr. lopta
4 Dragica Kostić 2 1/2 1 1
7 Tijana Baković 5 2/3 1/2 0/1 2 2 2
8 Verica Bukvić 6 3/8 2 6 2 1
9 Olga Stepanović 22 1/1 9/14 1/3 2 3 2 1 6
12 Divjak Vesna 10 2/4 2/3 1 8
15 Bošković Ivana 9 2/2 2/7 1/2 1 14 12 4 5

U drugom poluvremenu su došle do izražaja prepoznatljive akcije u tranziciji ekipe FSFV-a. Iz dobre igre u odbrani proistekle su brojne “3 na 2” situacije koje su završavane lakim poenima na obruču. Glavni akter ovih akcija bila je Stepanović, koja je nakon asistencija sjajne Boškovićeve beležila elegantne prodore i postigla 8 poena u trećoj četvrtini. U međuvremenu igra Mašinskog fakulteta se potpuno raspala, napadi su propraćeni haotičnim šutevima i lošim protokom lopte, izuzev pogodaka Radovićeve i Drakulićeve, dok odbrana kontranapada praktično nije postojala.

Mašinski fakultet Poeni Šut za 1p Šut za 2p Šut za 3p Of. Skok Def. skok Asisten. Blokada Iz. Lopta Ukr. lopta
16 Sonja Adamović 6 0/4 2/6 2 3 1 1 1

Takvo stanje na terenu pogodovalo je dvocifrenoj razlici, do koje su FSFV-ovke došle serijom 8:0 (47:35) početkom poslednje deonice. Ponovo je udarna igla bila Stepanović koja je prodorima nastavila da probija protivničku odbranu, postigavši 15 poena u drugom poluvremenu. Njene saigračice su takođe nastavile da pretrčavaju protivničku ekipu i da se hrane loptama Boškovićeve, koja je po ko zna koji put demonstrirala zavidan pregled igre. Za to vreme, loša komunikacija mašinki na obe polovine terena se nastavila, baš kao i nerezonska rešenja u napadu, tako da je selidba titule na adresu Blagoja Parovića 156 bila neizbežna.

Trener Mašinskog fakulteta, Nikola Repac smatra da je njegov tim ove godine zaslužio najsjajnije odličje. “Mislim da smo pobacili baš onda kada je najviše trebalo, u finalu. Mnoge stvari nam nisu išle na ruku, smatram da su devojke možda izgorele u želji za pobedom. Nismo godinama propustili medalju, radimo ovo cele sezone i već godinama i mislim da smo ove godine zaslužili zlato, ali čestitao bih ekipi DIF-a na zasluženoj pobedi danas”, ocenio je Repac.

Ivana Bošković, “radilica” šampionske ekipe Fakulteta za sport i fizičko vaspitanje je bila veoma srećna posle zlatne medalje, a pohvalila je igru svoje ekipe tokom cele sezone. “Pre svega, čestitala bih ekipi Mašinca na odličnoj borbi. Bila je sjajna utakmica od početka, mislim da su i obe ekipe dosta toga pokazala. Naravno, čestitam svojim devojkama, bilo nas je samo šest. Cele sezone smo bile u malom broju, ali je ovo stvarno veliki uspeh. Šteta je što su se dve devojke povredile na početku, na BEST-u se takođe jedna bitna igračica se povredila. Dali smo svoj maksimum i to je donelo ovaj rezultat”, zaključio je kapiten FSFV-a.

Prethodni tekstŠansa za neke nove nade. Niš domaćin atletskog mitinga!
Naredni tekstBeST 2018: Kompletni rezultati
Student novinarstva na Fakultetu za medije i komunikacije i zaljubljenik u košarku. Životna želja mi je da spojim posao i hobi i da izveštavam sa međunarodnih klupskih ili reprezentativnih takmičenja u pomenutom sportu.