SRBIJA OSVOJILA BRONZU NA ISBC KUPU

81

Košarkaška reprezentacija Srbije osvojila je zasluženo bronzanu medalju na ISBC kupu pobedivši reprezentaciju Rusije 2 rezultatom 85:81 (24:24, 17:16, 28:15, 16:26). Lider ekipe bio je Stojačić koji je postigao 25 poena, a pratio ga je Đorđević koji je zabeležio 21 koš. Na suprotnoj strani u timu Rusije istakao se Aksenov koji je postigao 21 poen. Čvrstom odbranom i organizovanim napadom, naročito u trećoj četvrtini tim Srbije stekao je prednost koju je uspešno održao do kraja susreta.

Prvu deonicu obeležili su žustri dueli i rovovska borba timova. U prva dva minuta prikazana igra išla je u korist Rusima, uspešno su poveli serijom od 8:0. Potom je ekipa iz Srbije kroz organizovane napade nadigrala odbranu protivnika i upisala niz od 15 poena. Na suprotnoj strani Lisicki i Popov raigravali su ekipu postignutim trojkama i omogućili svom timu da se ruzultatski vrati u igru (15:14). Sledeći poeni postizali su se sa linije penala, na strani Srbije Đorđević je oba puta bio precizan, dok je u redovima Rusije Karvanen ostvario polovičan učinak. Mini serija Savića od pet poena ponovo je pomogla momcima iz Niša da ostvare značajnu rezultatski prednost (22:15). Čvrsta odbrana momaka sa FSFV-a nije dozvolila Aleksovu lake poene, on je oba puta bio precizan sa linije penala. Sledeći koš na meču upisao je Đorđević, koji je bio precizan u šutu za dva poena. Narednih sedam pogodaka postigla je ekipa Rusije i izjednačila rezultat pred sam kraj prve deonice (24:24).

Ravnopravna igra prikazana je i u drugoj četvrtini utakmice. Prve koševe za tim iz Niša upisao je Đorđević preciznim šutem za dva poena, dok je na suprotnoj strani Aksenov nastavio da pogađa trojke. Usledila je serija reprezentacije Srbije od devet poena (35:27), na koju su spreman odgovor na suprotnoj strani imali Popov i Perov koji su bili precizni izvan linije 6,75. Niz promašaja oba tima u naredna dva minuta prekinuli su Ilkić iz redova FSFV-a i Perov preciznim šutevima za dva poena (39:35). Sledećim pogotkom sa poludistance Gornaev je rezultatski vratio svoj tim u igru, na suprotnoj strani Đorđević-Marinković je uzvratio istim merom, ali dve sekunde pred kraj druge deonice Gornaev cepa mrežicu za tri poena i ekipe na kraću pauzu odlaze minimalnom rezultatskom razlikom, 41:40.

Pauza je više prijala igračima Srbije koji su u trećoj deonici prikazali dominantniju i organizovaniju igru, naspram protivnika. Prve poene preciznim šutevima za dva postizali su Rus Gornaev i Stojačić iz redova FSFV-a (43:42). U drugom minutu igre Ostojić je ostvario polovičan učinak sa linije penala. Ruska ekipa prvi put u toku ove četvrtine povela je pogotnom Karvanena za tri poena (44:45). Na suprotnoj strani momci iz Niša pobrinuli su se za seriju od 5:0 i ponovo uvećali svoje vođstvo, ali Perov brzom akcijom na suprotnoj strani uzvraća trojkom (49:48). U nastavku utakmice dominantniju igru prikazala je reprezentacija Srbije koja je čvrstom odbranom i organizovanim napadima lako stekla prednost. U svakom napadu momci sa FSFV-a bili su precizni, uglavnom u šutu za dva poena. Dok su čvrstom odbranom iznuđivali česte promašaje protivnika. Rezultat na kraju treće deonice bio je 69:55.

Poslednjih deset minuta tim iz Rusije prikazao je organizovaniju igru. Koševima za tri poena četvrtu deonicu otvorili su Ilić iz redova FSFV-a i Rus Perov. Pad koncentracije u odbrani i neiskorišćena slobodna bacanja reprezentacije Srbije rezultirala su seriji od 7:0 Ruskih košarkaša (72:65). Sledeće poene osvojili su Đorđević-Marinković i Gornaev koji su bili precizni u šutu za dva poena. Usledila je serija od četiri koša ruskog tima koju je preciznim šutem za dva prekinuo Stojačić. Potom je tandem Popov-Lisicki vezao četiri poena (76:73). Čvrsta odrana košarkaša iz Rusije u nastavku meča rezultirala je velikom broju faulova nad liderom ekipe Stojačićem, koji je u poslednja dva minuta deset puta imao priliku da šutira sa linije penala i sedam puta bio precizan u tim akcijama, istu šansu imao je i Đorđević-Marinković koji je od tri pokušaja dva puta bio uspešan. Na suprotnoj strani Aksenov i Lisicki su razigravali ekipu vezavši osam poena i na taj način pokušali su da pariraju momcima iz Niša, ali to nje bilo dovoljno da bi se rezultatski primakli ekipi FSFV-a, utakmica je završena u korist reprezentacije Srbije 85:81.

Selektor reprezentacije Srbije Miodrag Kocić izneo je svoje utiske, pored oslabljenog tima izabranici pružili su odličnu partiju: „Posle jučerašnje teške partije koju smo izgubili u produžetku za koš razlike, bilo je teško energetski vratiti ekipu, pogotovo što zbog povrede nismo mogli da računamo na kapitena i najboljeg igrača u dosadašnjem toku turnira. Svi momci su dali maksimum od sebe, znajući da predstavljaju Srbiju, košarkašku naciju. Tokom celog meča kontrolisali smo rezultat i pametnom igrom uspeli da osvojimo bronzu i napravimo veliki uspeh. Pre svega, čestitam igračima i celom stručnom štabu“, konstatovao je Kocić.