Šćekićeva “kirija” za titulu

543

Pripremili: Nikola Krunić i Petar Čolić

Sjajnom partijom, uz 26 postignutih poena (13/14 šut iz igre), Ognjen Šćekić je platio kiriju za titulu SUUB lige koja će i narednih godinu dana stanovati na adresi Jove Ilića 154. Košarkaši Fakulteta organizacionih nauka savladali su  Tehnološko-metalurški fakultet rezultatom 96:62 (20:12, 19:14, 36:18, 21:18) i tako odbranili trofej. FON-ovci su samo u početnih sedam minuta imali rezultatski zaostatak, a serijom 12:0 u prvoj četvrtini su prelomili utakmicu i do kraja su samo povećavali razliku, koja je na kraju iznosila plus 34. U redovima poraženih, istakao se Pejčinović sa 13 poena uz 6 skokova.

TMF je dobro otvorio meč. Igrali su agresivno u odbrani i ukrali FON-ovim igračima nekoliko lopti, pa je na semaforu posle sedam minuta igre stajao rezultat 12:8 u korist Tehnološko-metalurškog fakulteta. U ovom periodu se istakao Milosavljević, postigavši pet poena, a imao je dobru rolu i u odbrani. Međutim, klupa FON-a je reagovala tajm-autom na tri minuta do kraja prve deonice, što se ispostavilo da je to bio ključni potez trenera FON-a za ovaj finalni okršaj. Po povratku na teren posle minuta odmora, košarkaši Fakulteta organizacionih nauka su zaigrali dosta organizovanije, pre svega u odbrani. Dobro su branili “pik en rol” TMF-a, pritom dopuštajući protivnicima i da šutiraju van linije 6,75, što im se isplatilo. Iz dobre odbrane proistekla je serija 12:0 koju su otvorili Vuksanović i Mirković, kojom je obezbeđena zaliha od osam poena (20:12) pred nastavak utakmice. Bitna činjenica u ovom periodu igre za tim iz ulice Jove Ilića je i to da nisu promašili nijedan šut iz igre do kraja četvrtine nakon tajm-auta.

Šćekić je na startu drugog perioda doneo prvi dvocifreni plus Fakultetu organizacionih nauka pogotkom za dva poena (22:12). Smanjio je Milosavljević koji je iskoristio jedno slobodno bacanje (22:13), ali je na drugoj strani Šćekić ponovo poentirao (24:13). FON je nastavio da provocira šut za tri poena TMF-a, dobro branivši unutrašnju igru tehnologa, što je rezultiralo plusom od 15 poena na polovini druge četvrtine (36:21), budući da Tehnološko-metalurški fakultet nije koristio otvorene šuteve. Na četiri i po minuta do poluvremena, tehnolozi su zatražili tajm-aut kako bi sprečili FON da se još više odvoji. I posle ovog tajm-auta, TMF-ovci su nastavili da loše šutiraju za tri poena (0/8 u ovoj deonici). FON je takođe igrao slabo u napadu, pošto su do kraja poluvremena postigli još tri poena, i to preko Jekovića i Pešića. Do kraja poluvremena, ekipa Fakulteta organizacionih nauka je uspela da sačuva dvocifreni plus – 39:26.

U trećoj četvrtini FON je potpuno demolirao protivnika postigavši čak 36 poena. Momci iz Jove Ilića su u ovom periodu podesili nišanske sprave, što je rezultiralo trojkaškom kanonadom od osam pogođenih šuteva van linije 6,75. Prednost se konstantno uvećavala a egzekutori su se smenjivali kao na traci: Jeković, Bogdanović, Igrutinović, Vuksanović, Pešić. U jednom trenutku FON-ovci dolaze na +30 (60:30). Na drugoj strani, Stevanović je sa tri pogođene trojke pokušavao da pokrene svoju ekipu, ali je posle svakog njegovog pogotka usledio recipročan odgovor FON-a. Pored loše odbrane šuta, odbrana protivničke igre u tranziciji je predstavljala ozbiljan problem, koja je nastala kao posledica mnogih olako izgubljenih lopti TMF-a u ovoj deonici, nakon kojih su kao kazna sledili laki poeni na obruču i otvoreni šutevi. Najupečatljiviji potezi na meču viđeni su upravo u ovom periodu: najpre je Mirković silovito zakucao nakon “bekdor” dodavanja Jekovića, a njegov asistent je pri isteku napada pogodio dalekometnu trojku sa više od 10 metara. Već po završetku treće četvrtine otklonjene su sve dileme oko pitanja pobednika (75:42).

Poslednja četvrtina protekla je u znaku fenomenalne napadačke role Ognjena Šćekića, koji je postigao 16 od ukupno 21 poena svoje ekipe u poslednjih 10 minuta. Čačanin je demonstrirao izuzetan osećaj za prostor i pozicioniranje, što ga je činilo nazaustavljivim i neuhvatljivim za protivničke igrače. Dominirao je u reketu, istrčavao kontre, sjajno pratio akcije svojih saigrača, tako da je u potpunosti obeležio ovu četvrtinu a ujedno i meč. Krilni centar FON-a je bio produktivan i na drugoj polovini terena, gde je zavidnom odbranom otežavao posao tehnolozima, kojima je “ušla voda u uši” i koji su ostatak meča odigrali prilično konfuzno, uz obilje promašenih šuteva. Na kraju, titula zasluženo ostaje u vitrini Fakulteta organizacionih nauka…

Nakon poslednjeg zvuka sirene, FON-ovci su mogli da počnu sa slavljem, a utiske posle odbranjene titule je izneo krilni igrač ovog tima Luka Vuksanović: „Sjajno se osećam posle odbranjene titule. TMF je naš glavni konkurent, dobili su nas u Parizu i onda smo morali da im vratimo. Ništa ne bismo mogli bez Ognjena Šćekića koji je stvarno igračina. Šalu na stranu, od početka sezone smo igrali vrhunski, atmosfera je bila super i mislim da smo ovo zaslužiliUšli smo u utakmicu stvarno ozbiljno i od početka do kraja smo ispoštovali ono što smo se dogovorili, a to je da bude jak ritam, da ne padamo bilo da vodimo ili gubimo. Ovo je generalno najbolja utakmica u ovoj sezoni za nas“, završio je Vuksanović.

Na drugoj strani, trener ekipe Tehnološko-metalurškog fakulteta Nikola Jović je čestitao FON-u na tituli, a govorio je i o svojim zapažanjima sa ove utakmice: „Prelomili su nas momci krajem prve i početkom druge četvrtine. Vidi se da je uigrana ekipa, svaka čast momcima. Zasluženo su pobedili. Mi smo probali da im otežamo posao koliko-toliko. Idemo dalje, sledeća godina je tu, nije da pretimo, ali ćemo se potruditi da ekipa bude opet u finalu. Mislim da su uigraniji i spremniji od nas. Ne znam šta bih drugo rekao, svaka im čast. Imaju širinu i u napadu i u odbrani, pogodili su danas sve što su šutnuli. Primiti 96 poena je stvarno mnogo. Oni su pogodili u trećoj četvrtini desetak trojki, tako da nismo mogli to da branimo. Naša loša igra, njihova dobra, to se poklopilo i to rezultat pokazuje“, rekao je trener tehnologa.

Prethodni tekstPresuda je doneta – Pravni će braniti titulu
Naredni tekstDIF-ovke sa igračem manje do trijumfa
Student novinarstva na Fakultetu za medije i komunikacije i zaljubljenik u košarku. Životna želja mi je da spojim posao i hobi i da izveštavam sa međunarodnih klupskih ili reprezentativnih takmičenja u pomenutom sportu.