Predstavnik pustinje i prvog izraelskog premijera – Univerzitet Ben Gurion

149

Futsaleri Univerziteta iz Beograda večeras od 20:30 po srednjoevropskom vremenu sastaće se u osmini finala Evropskih univerzitetskih igara u Koimbri sa timom Univerziteta Ben Gurion iz Izraela. Budući da je ostalo još nekoliko sati do utakmice, redakcija Sportindeksa odlučila je da čitaoce upozna sa večerašnjim protivnikom srpskog tima.

Univerzitet Ben Gurion nalazi se u gradu Ber-Ševi, u srcu južne izraelske pustinje Negev. Univerzitet koji je dobio ime po prvom premijeru Izraela, Davidu Benu Gurionu, sa oko 20.000 studenata predstavlja jedan od najvažnijih izraelskih univerziteta. 2016. godine rangiran je kao 320. univerzitet sveta, 70. u Aziji i 4. u Izraelu. Na igre u Koimbri, ovaj izraelski univerzitet poslao je samo svoju futsal selekciju.

Žreb je izraelske predstavnike smestio u grupu E, jednu od dve grupe sa po tri tima, a za protivnike im je dodelio španski Univerzitet iz Malage i poljski Univerzitet za ekološke i životne nauke iz Vroclava. Upravo protiv Poljaka izraelski tim započeo je turnir na igrama u Portugalu. Univerzitet iz Ber-Ševe prepustio je posed protivnicima u prvom poluvremenu prve utakmice i svoju priliku čekao iz kontre. Poljski predstavnici nikako nisu uspevali da stvore ozbiljnu priliku pred golom koji je čuvao Mark Moiseev, koji je gotovo bez posla bio u čitavom prvom delu meča. Odbranu za koju futsaleri iz Vroclava nisu pronalazili odgovor, činili su Raz Kapiluto i Asaf Levi, a pomagao im je i kapiten Izraelskog tima, Itai Ezra. Na drugoj strani terena, tim sa juga Izraela nije previše pretio. Prvu konkretnu akciju izveo je tek u desetom minutu, kada je nakon uspešnog driblinga Kapiluta, Eldad Stam pokušao da pogodi iz daljine. Upravo šutevi sa distance, predstavljali su najveću napadačku snagu ekipe iz Bir Ševe tokom celog susreta sa ekipom Vroclava. Igrao se drugi minut nastavka, kada je jednim takvim udarcem, nakon izgubljene lopte Poljaka i solo akcije, Asaf Levi pogodio levicom donji ugao mreže poljskog tima. Drugi gol, Izraelci su postigli onako kako su pokušavali tokom celog prvog poluvremena, iz kontre. Nakon uspešne defanzive, lopta je stigla do kapitena Ezre, ovaj je prošao poljskog čuvara mreže i uputio loptu ka Leviju, kojem nije bilo teško da je sa samo metar ubaci u prazan gol. Do kraja susreta odbrana Izraelaca napravila je samo jednu grešku. Igrao se šesnaesti minut kada je Ezra izgubio loptu i ostao u napadu, a iz kontre, Krajevski nakon duplog pasa smanjio rezultat. Rezultat je ostao 2:1 i Univerzitet Ben Gurion zabeležio je pobedu.

Drugi susret na turniru, futsaleri iz Izraela odigrali su sledećeg dana protiv španskog Univerziteta iz Malage. Jutarnji termin odigravanja meča očito da je više prijao španskim predstavnicima, jer je viđena potpuno drugačija igra Izraelaca nego u prvom kolu.

Od samog starta tim iz Andaluzije nametnuo je svoj ritam i dao do znanja Moiseevu da mu neće biti lako kao na prvoj utakmici. Stvarala je ekipa iz Malage prilike sa svih delova terena, ali izraelski tim izdržao je nekako uvodnih deset minuta sa samo jednim golom u mreži. Baena Priego driblingom u sedmom minutu izbacio je iz igre rezervistu Izraelaca Golana Goldmana, a šut nakon tog driblinga Moiseev nije uspeo da zaustavi. Igrao se trinaesti minut kada je utakmica rešena. Fernandez Martin Mo prvo se “ušetao” u gol nakon asistencije Puerta, a samo četrdesetak sekundi kasnije, najjačim oružijem Izraelaca iz prve utakmice, udarcem iz daljine, treći put mrežu Moiseeva pogodio je Ruiz Manča. Do kraja poluvremena Ezra, Stam, Kapiluto, Moiseev i ekipa još jednom su kapitulirali i Toskano je postavio konačnih 4:0 za prvih dvadeset minuta. Drugo poluvreme otvorili su Španci sa još dva pogotka, ali su nakon toga stali na loptu, što su izraelski predstavnici iskoristili da smanje rezultat. Na isteku šesnaestog minuta, Raz Kapitulo, smanjio je na 6:1, a minut kasnije, posle slobodnog udarca, glavom je pogodio Tal Aviad, postavivši tako konačan rezultat meča od 6:2. Nadali su se Izraelci da Poljaci sledećeg dana neće napraviti iznenađenje i slaviti protiv Španaca, a nakon pobede Malage rezultatom 9:1, futsaleri Ben Guriona mogli su da odahnu jer su zauzeli drugu poziciju i plasirali se u osminu finala.

U utakmici osmine finala, Univerzitet iz oblasti Negev odmeriće snage sa ekipom Beogradskog univerziteta, koja je zauzela prvo mesto u grupi F pobedama nad Univerzitetom iz Varšave (2:1) i Univerzitetom Beira Interior iz Portugala (6:3). Srpski futsaleri biće oslabljeni neigranjem Nikole Matijevića, koji će meč osmine finala propustiti zbog dva žuta kartona koje je zaradio u grupnoj fazi. U redovima izraelske ekipe nema suspendovanih igrača, a od eventualne suspenzije u četvrtfinalu “strahovaće” kapiten Itai Ezra i Raz Kapiluto.

Pobednik duela srpskog i izraelskog univerziteta, u četvrtfinalu sastaće se sa pobednikom susreta portugalskog Univerziteta Minjo iz Brage i francuskog Univerziteta iz Remsa. Četvrtfinale je na programu u četvrtak od 19:30 po lokalnom, odnosno 20:30 po srednjoevropskom vremenu.