Odbojkašice srebrne u Kombri

221

Odbojkašice Univerziteta iz Beograda u finalnoj utakmici Univerzitetskih igara u Koimbri, poražene su od svojih koleginica sa švajcarskog Univerziteta iz Lozane rezultatom 3:1 (25:23, 25:21, 21:25, 25:20). Švajcarske predstavnice u neizvesnoj završnici osvojile su prvi set, što je poremetilo srpski tim koji u nastavku meča nije uspeo da se oporavi, pa je takmičenje završio kao vicešampion. Srebrna medalja odbojkašica, bila je treća medalja na igrama za Srbiju, dok su odbojkašice iz Švajcarske, nakon dve bronzane medalje, svojoj zemlji donele prvo zlato.

Utakmica je počela sa po jednim realizovanim napadom obe ekipe, međutim nastavak meča doneo je veći broj grešaka. Ni jedan tim nije uspeo da se rezultatski odvoji, a Kineskinja Cao iz redova Lozanskog univerziteta, sa najviše poena u tom delu duela, istakla je u kandidaturu za igračicu utakmice. Nakon što je iz igre pogodila Trnićeva, a Stanimkirovićeva odservirala as, srpske odbojkašice su sredinom seta stekle prednost od dva poena razlike (13:11), međutim usledio je pad u igri Beograđanki i rezultat je bio izjednačen (18:18). Nastavile su predstavnice Beogradskog univerziteta olako da poklanjaju poene protivnicama, pa se u završnicu seta ušlo sa prednošću švajcarskih odbojkašica (20:22). U tim trenucima, Švajcarice su uzvratile poklone srpskim igračicama i sa tri vezane greške ponovo vratile u vođstvo tim iz srpske prestonice (23:22). Do kraja seta pokušale su igračice Beogradskog univerziteta da održe rezultat, ali su tri puta za redom izblokirane i tim sa zapada Švajcarske poveo je sa 1:0 (25:23).

Start drugog dela doneo je odmah vođstvo švajcarskoj ekipi. Napadom je poen donela Kenel, dok je poen iz bloka upisala Van Ruj (3:1). Na drugoj strani uzvratila je Jovanovićeva, koja je uspela da izjednači rezultat na 5:5, ali je potom i pogrešila iz servisa, dovevši tako ponovo u prednost tim iz Lozane (6:5). Šnecer, Haemerli i Van Ruj povećale su u nastavku na tri razlike, a Beograđanke nisu uspevale da odgovore napadački raspoloženim protivnicama (10:7). Sredinom seta, zadale su Švajcarice završni udarac srpskom timu napravivši seriju od četiri poena (17:12). Uz Šnecer i Cao, poen je u tim momentima za Univerzitet iz Lozane upisala i Montavon. Pokušale su srpske predstavnice da se vrate u set preko Trnićeve i Jovanovićeve, međutim Van Ruj i njene saigračice nisu to dozvolile (23:18). Jovanovićeva je uspela da upiše i as servis u završnici, ali nakon greške Ćeranićeve odbojkašice iz Lozane povele su sa 2:0 (25:21).

Blok Jelićeve i poen iz igre Stanimkirovićeve otvorili su treći set, ali su potom srpske odbojkašice ponovo krenule da greše i vratile su Švajcarice u vođstvo (4:3). Preko Trnićeve i Jekovićeve Beograđanke su ubrzo došle do nove prednosti, koja je povećana nakon greške Montavon i izgledalo je u tim momentima da se švajcarski predstavnik po prvi put na utakmici našao problemima (9:6). Odbojkašice iz Lozane sredinom seta ipak su uspele da izjednače, ali u tim trenucima na scenu je stupila Trnićeva, koja je sa tri poena odvela srpski tim do nedostižne prednosti (20:14). Pokušala je Cao sa dva poena da pripreti, ali je rezultat trećeg seta ipak ostao na strani Beogradskog univerziteta. Poslednji poen u setu postigla je Ćeranićeva, smanjivši rezultat na 2:1 (25:21).

Tamo gde je stala u trećem, Ćeranićeva nastavila je na početku četvrtog seta, postigavši dva poena, a greške Van Rooj i Cao dovele su srpske odbojkašice do velike prednosti (4:0). Izgledalo je u tim trenucima da bi odbojkašice Beogradskog univerziteta mogle da izbore i odlučujući peti set, ali tako nisu mislile švajcarske predstavnice. Preko Montavon i Van Ruj preokrenule su rezultat, a potpomognute greškama protivnica došle su i do pet poena prednosti (10:5). Stečeno vođstvo, igračice Univerziteta iz Lozane nisu ispuštale do kraja meča, a videvši da je zlato izgubljeno, odbojkašice iz Srbije sve više su krenule da greše i poklanjaju poene protivnicama (21:16). Poslednji poen na turniru za srpski tim postigla je Ćeranićeva, a meč je završila Petračenko, pogodivši za konačnih 25:20 i titulu za Univerzitet iz Lozane.

Univerzitet iz Lozane na finalnoj utakmici predvodila je Jiting Cao, koja je postigla 17 poena, dok je Sara Van Ruj pogodila 16 puta. Za poraženu ekipu Beogradskog univerziteta, najviše poena postigla je Marija Jovanović, 16, dok je Jelena Trnić dodala još 10.

Prethodni tekstRukometašice na krilima publike do bronze!
Naredni tekstI odbojkaši bronzani u Portugaliji!