Odbojkaši i odbojkašice u četvrtfinalu!

230

U poslednjem kolu grupne faze takmičenja u odbojci na igrama u Koimbri, odbojkaši Niškog univerziteta zabeležili su i treću pobedu u nizu, pobedivši Univerzitet Ajdin iz Istanbula rezultatom 3:0 (25:19, 25:16, 25:20). Ovom pobedom srpski tim potvrdio je prvu poziciju u grupi i plasman u četvrtfinale, gde će se susresti sa poraženim iz duela ruskog Univerzitet Dagestan i francuskog Univerziteta Pol Sabatije iz Tuluza.

Meč je otvorio blokom za turski tim Kurt, ali Stojković je u narednom poenu izjednačio rezultat (1:1). Gotovo ceo prvi set rezultat je bio neizvestan. Oba tima pokušavala su da steknu prednost, ali ni jednima ni drugima nije polazilo za rukom da vežu više od dva poena. U toj ujednačenoj borbi, ekipa iz Niša uspela je da dođe do prednosti na polovini seta od 16:14 preko Blagojevića, ali je Jasin Ajdin sa dva uzastopna poena ponovo poravnao (16:16). Nakon ta dva poena desila se prekratnica prvog dela. Usledila su četiri vezana poena Niškog univerziteta i tu prednost igrači iz Istanbula nisu uspeli do kraja da sustignu (20:16). Četiri vezana napada realizovali su Pejčić, Opačić, Blagojević i Stojković, a do kraja seta srpski tim samo je dodanto povećao razliku. Set je završio Marinković sa dva vezana poena napadom, donevši tako prednost Nišlijama od 1:0 (25:19).

Drugi set otvorile su Nišlije sa 2:0, ali su odbojkaši iz Istanbula poravnali preko Erguna i Daudija (2:2). Prvu veću prednost u drugom delu Niški univertizet napravio je preko Blagojevića, koji je sa tri vezana poena (dva iz igre i jedan as), doveo svoj tim u vođstvo od 8:5. Usledile su i dve greške na obe strane. Kod naše ekipe na servisu grešio je Jović, dok su Turski napadači Ajdin i Dur bili neprecizni (11:8). Turski tim nije uspevao da smanji zaostatak sredinom drugog seta, dok su na drugoj strani Jović i najefikasniji igrač Nišlija Blagojević, bili nezaustavljivi (20:13). U završnici, igrači iz Istanbula poklonili su srpskom timu i dva poena servis greškama, a poslednji poen drugog dela bio je as servis Pejčića, koji je pogodio za 25:16.

Nastavak meča doneo je veći otpor “ekipe sa Bosfora”, koja nije želela da završi meč bez osvojenog seta.Daudi, Jaser i Dur uspešno su koristili napade koji su im se ukazali, ali njihov kolega Ajdin nikako nije pogađao servise, te su Nišlije uspevale da održe vođstvo (5:4). U tim momentima igralo se u mini serijama, u kojima su srpski odbojkaši uspevali da odu na dva ili tri razlike, ali su se igrači Istambulskog univerziteta vraćali i izjednačavali rezultat (10:10). Usledile su još dve takve serije na sredini trećeg seta, ali nakon rezultata 16:14, Niški univerzitet napravio je poslednju seriju poena, za koju turski igrači nisu imali odgovora (21:16). Do kraja se razlika nije menjala, Zambak je upisao svoje prve poene na meču za Istambulski tim, a tačku na susret stavio je napadom Blagojević za konačnih 25:20 i plasman Nišlija u nokaut fazu.

Najefikasniji igrač utakmice bio je Aleksandar Blagojević sa Niškog univerziteta sa 16 postignutih poena, a pratio ga je njegov saigrač Dušan Jović, koji je postigao 10. U redovima poražene ekipe iz Istanbula, istakao se JasinAjdin sa osam poena, a Kurt i Daudi dodali su još po šest.

Nakon uspešnih Nišlija, na teren izašle su i odbojkašice Univerziteta iz Beograda, koje su u svojoj trećoj utakmici zabeležile pobedu protiv Univerziteta iz Maribora rezultatom 3:0 (25:19, 25:20, 25:10). Ovom pobedom igračice iz Srbije zauzele su drugo mesto u grupi i igraće u četvrtfinalu sa boljim iz duela Univerziteta iz Bolonje i nemačkog Univerziteta za sport iz Kelna.

Predstavnice Srbije od početka su ušle agresivno u utakmicu i potpomognute greškama koleginica iz Slovenije došle su do vođstva od velikih 11:0 u prvom setu. Najefikasnija u tim momentima bila je Trnićeva sa tri poena, dok je u redovima ekipe iz Maribora Majcen napravila tri greške. Nakon as servisa Đurićeve, usledio je i prvi poen iz igre Slovenki preko Babić, a potom se i Majcen iskupila za svoj loš start i pridodala je još tri poena (15:6). Beograđanke “buđenje” odbojkašica Maribora nije omelo i preko Jovanovićeve otišle su na novo dvocifreno vođstvo od +11 (18:7). Do kraja seta devojke sa Mariborskog univerziteta uspele su da spuste razliku, ali  ne i da u potpunosti preokrenu i osvoje set. Tovornik je nakon dva uspešna napada odservirala loptu u aut i to je donelo Beograđankama prednost u setovima od 1:0 (25:19).

Drugi deo otvorila je Babić blokom za Maribor, a kasnije se ispostavilo da je to bilo i jedino vođstvo koje je slovenski tim imao na utakmici. Preko Trnićeve i Jelićeve Beogradski univerzitet ubrzo je preokrenuo, a poen iz bloka pridodala je i Ašćerićeva (9:3). Slovenske odbojkašice pokušavale su svim snagama da izjednače, ali igračice iz Beograda kontrolisale su utakmicu i nisu dopustile preokret. Razlika od pet poena za srpski tim pisala je na semaforu gotovo čitav drugi set, osim pred kraj, kad je Babić sa dva vezana asa smanjila na 22:19, međutim to nije smetalo Jovanovićevoj i Jelićevoj da završe set u korist Srpkinja rezultatom 25:20.

U trećem setu na parketu postojala je samo ekipa iz Srbije. Odbojkašice Mariborskog univerziteta potpuno su ostale bez snage i grešile su kao na početku utakmice. Sa druge strane, napadački raspoložene Đurićeva, Trnićeva i Jekovićeva nisu promašivale i prednost Univerziteta iz Beograda postala je dvocifrena (14:3). Videvši da je meč izgubljen, igračice iz Slovenije nisu više pokušavale da se vrate u susret, a nastavile su da nižu i greške. Kod Beograđanki su u igru ušle u završnici i Ćeranićeva i Bogdanovićeva koje su upisale osam poena i privele meč kraju. Krajnji udarac Slovenkama zadala je blokom Trnićeva za 25:10 u poslednjem setu i plasman Univerziteta iz Beograda u četvrtfinale igara u Koimbri.

U timu Univerziteta iz Beograda najviše poena postigla je Marija Jovanović, 11, a dvocifrena je bila i Jelena Trnić koja je postigla 10 poena. Na drugoj strani, za Mariborski univerzitet najviše poena postigla je Majcen, devet.