SLEDI BORBA ZA BRONZU: Niš bez finala na EP!

6

Odbojkaši Univerziteta u Nišu pretrpeli su prvi poraz na Evropskom univerzitetskom prvenstvu u Poljskoj. Njih je u polufinalnom meču savladao domaćin Univerzitet Žešov  rezultatom 3:1 (25:22, 25:18, 23:25, 27:25). Nišlije će se za bronzanu medalju boriti protiv Univerziteta iz Istanbula, a taj meč je na programu sutra od devet časova i 30 minuta.

Momci iz Niša su na startu prvog seta poveli sa 0:2, ali su domaćini ubrzo preokrenuli rezultat u svoju korist i došli do prednosti od 6:3. Sve do sredine seta Poljaci su čuvali velikih plus tri, a onda je naš tim došao do izjednačenja (17:17). Međutim, predstavnici Srbije počeli su u završnici da greše na servisu, što ih je dovelo do novog rezultatskog zaostatka (23:21). Žešov je ubrzo došao do prve set lopte, a tačku na prvi deo igre domaćini su stavili atraktivnim poenom iz bloka (25:22).

Početak drugog seta obeležila je rezultatska klackalica koja, na žalost srpskog predstavnika, nije dugo potrajala. Poljaci su poveli 8:4, a potom u nastavku konstantno podizali nivo igre, sve do nedostižnih 19:11. Nišlije su uzvratile serijom od 3:0, ali značajnijeg rezultatskog pomaka nije bilo. Žešov je bez poteškoća došao do set lopte i slavio na kraju drugog seta rezultatom 25:18.

Nišlije su zaigrale znatno bolje u trećem setu. Predstavnici Srbije poveli su sa 2:5, ali su Poljaci u nastavku poravnali rezultat na 9:9. Međutim, naši momci uzvratili su sa tri uzastopna poena i ponovo došli do vođstva (9:12). Vodila se neizvesna borba za svaki poen, a Žešov je prvi put na ovom meču morao da ”juri” rezultat. Uspelo je domaćinu da stigne protivnika u završnici seta. Poljaci su se najpre približili na 19:18, a potom prvi put poveli u trećem delu igre – 21:20. Nišlije su u samom finišu ipak bile skoncentrisanije, što ih je dovelo do prvog osvojenog seta (23:25).

Na startu četvrtog seta Žešov je poveo rezultatom 5:2. Nišlije su se približile na 7:6, a potom došle do izjednačenja (8:8). Međutim, predstavnik Poljske ponovo je nametnuo svoj ritam igre i poveo sa 16:14. U nastavku se igralo poen za poen, uz veliki broj servis grešaka sa obe strane mreže. Žešov je prvi došao do set lopte (24:23), ali je Niš poravnao rezultat. Međutim, srpski predstavnik je odmah potom servis greškom poklonio protivniku novu priliku za veliko slavlje. Ni nju Poljaci nisu iskoristili (25:25), ali su im Nišlije novom servis greškom poklonile i treću. Ovoga puta Žešov je uspeo da poentira i plasira se u veliko finale, koje će igrati pred domaćom publikom (27:25).

Poljski tim će se za najsjajnije odličje boriti sa francuski Univerzitetom iz Tuluza, koji je u svom polufinalnom duelu bio bolji od ekipe iz Istanbula sa ubedljivih 3:0.

Milan Stojković, odbojkaš Univerziteta u Nišu, izjavio je nakon meča da žali za propuštenom prilikom da se njegov tim nađe u finalu.

,,Borili smo se koliko smo mogli, ali su oni kao domaćini ipak opravdali ulogu favorita. Ono što me raduje jeste to što smo kod njih primetili neki strah svaki put kada smo bili u egalu. Mi smo u ključnim trenucima odigrali loše i pravili greške, što nas je na kraju i koštalo. Sada skupljamo snagu da sutra pružimo svoj maksimum, pa da se vratimo bar sa bronzom”, rekao je Stojković.