Mašinke preko Pravnog do finala SUUB lige

256

Košarkašice Mašinskog fakulteta pobedile su Pravni fakultet rezultatom 51:37 (15:11, 10:6, 18:10, 13:10) u polufinalnom okršaju lige Sportskog uduženja univerziteta u Beogradu u hali Radivoj Korać, te su na taj način izborile finalni meč protiv ekipe Fakulteta za sport i fizičko vaspitanje. Mašinke su vodile tokom čitave utakmice, a košarkašice Pravnog nisu uspele da se dovoljno odmore od meča sa FON-om, pa je i to uticalo na konačan rezultat ovog duela.

Mašinski fakultet je dobro otvorio utakmicu, budući da nisu primili koš u prvih četiri i po minuta. Za taj vremenski period su igračice ove ekipe napravile seriju 10:0, pre svega zahvaljujući Marini Radović koja je postigla šest poena i podelila tri rampe. Prvi koš za Pravni je postigla Milovanović, a odmah potom je pogodila i Novaković. Radović je u sledećem napadu Mašinskog realizovala jedno slobodno bacanje, a odmah posle je usledio tajm-aut koji je zatražio trener košarkašica Pravnog fakulteta na dva minuta i 20 sekundi do kraja uvodonog perioda (11:4 za mašinke). Posle ove pauze su pravnice zaigrale dosta bolje. Odbrana je bila na višem nivou u odnosu na sam početak meča, a pogodile su i neke šuteve i tako smanjile zaostatak. Na kraju prve deonice, rezultat je bio 15:11 za Mašinski fakultet.

Na početku drugog perioda, Pravni fakultet je mogao još više da se približi. Ukrale su igračice ove ekipe dve lopte devojkama sa Mašinskog fakulteta, ali nisu to pretvorile u poene. Posle minuta igre, dosuđena je tehnička greška jednoj od igračica Pravnog, a slobodno bacanje je pogodila Radović za 16:11. Ekstra posed nisu mašinke uspele da iskoriste, ali su potom ukrale loptu pravnicama i u kontri poentirale preko Ljiljak koja je pogodila uz faul (19:11). I sledeći napad Pravni nije uspeo da iskoristi, a kontru je ovaj put krunisala Radović pogotkom posle asistencije iza leđa Ljiljak. Na to je klupa Pravnog fakulteta reagovala novim minutom odmora pri rezultatu 21:11 na šest minuta do kraja poluvremena. Polse tajma, viđena je nešto tvrđa utakmica. Ekipe su igrale veoma čvrsto u odbrani, pa nije bilo lakih poena na obe strane. Viđeno je i dosta slobodnih bacanja. Ovaj tajm-aut je, kao i u prvoj četvrtini, ipak dobro delovao na igračice Pravnog fakulteta. Počele su da pogađaju, ali je problem bio to što su rano ušle u bonus, pa je njihova čvrsta odbrana pravila faulove iz kojih su košarkašice Mašinskog dobijale slobodna bacanja. Poluvreme je završeno vođstvom Mašinskog fakulteta 25:17.

Šaula Adamović
Ljiljak je pogodila posle rolinga za novih plus 10 na startu drugog dela igre (27:17), a smanjila je Milovanović posle lepog prodora. Mašinski je igrao dobru odbranu i ukrao jednu loptu, a Adamovićeva je u kontri vratila dvocifreni plus mašinkama (29:19). Na ovo je novim tajm-autom reagovao trener tima Pravnog fakulteta. Ipak, za razliku od prvog poluvremena, ovaj minut odmora nije doneo previše dobrog pravnicama. Prvo je Drakulić pogodila za dva poena, a Ljiljak je u sledećem napadu ostala sama na šutu za tri poena i to iskoristla za plus 15 (34:19). Tanasković je potom položila loptu i prekinula košgeterski post svog tima, ali to nije previše uticalo na košarkašice Mašinskog. Drakulić je ponovo bila precizna posle asistencije Radović (36:21). Na dva minuta do kraja ovog perioda igre, klupa Mašinskog je zatražila tajm. Vidaković je posle jednominutnog odmora bila faulirana, a iskoristila je oba penala. Jaramaz je potom pogodila na asistenciju Ljiljak, a ovu prednost su igračice Mašinskog održavale do kraja trećeg perioda igre.

Iako je prednost mašinca bila visoka, Pravni fakultet se nije predavao. Košarkašice ove ekipe su na startu završnog perioda napravile seriju 6:0 i tako prišle na minus 10 (43:33 za Mašinski). Na ovu seriju Pravnog fakulteta je trener mašinki reagovao tajmom. To je urodilo plodom, pošto su posle povratka na teren igračice ovog tima napravile seriju 5:0 i vratile prednost od 15 poena (48:33). Iako je ostalo nešto više od minuta do kraja, Pravni je zatražio tajm-aut. Čučkov je posle ove pauze bila faulirana, a iskoristila je oba slobodna bacanja, a kakvu takvu nadu za preokret je u životu održala Milovanović pogotkom za dva poena (37:48). Sve dileme oko pobednika ovog meča i finaliste SUUB lige otklonila je Ljiljak trojkom za 51:37.

Najbolja u pobedničkom sastavu bila je Marina Radović sa 12 poena, osam skokova, pet asistencija i četiri blokade, dok se u ekipi Pravnog fakulteta istakla Milovanović koja je sakupila 12 koševa.