I odbojkaši bronzani u Portugaliji!

222

Nakon što su u četvrtak u dvoranama Mario Mešia i Uniao de Koimbra završena rukometna nadmetanja, došao je trenutak i da se na odbojku polako spušta zavesa na igrama u Portugalu. Sledeći primer svojih sunarodnica rukometašica, odbojkaši Univerziteta iz Niša savladali su odbojkaše najstarijeg univerziteta na svetu, Univerziteta iz Bolonje rezultatom 3:1 (25:21, 25:18, 24:26, 25:21). Navijači su prisustvovali kvalitetnoj odbojci, u kojoj se srpski univerzitet sa manje grešaka pokazao kao snažniji i zasluženo odneo pobedu, osvojivši tako drugu medalju za Srbiju na Univerzitetskim igrama.

Prvi set napadom za Nišlije otvorio je Blagojević, a Italijani su uzvratili preko Pinalija (1:1). Nastavak je doneo nekolicinu grešaka na obe strane, kako iz igre tako i iz servisa, te ni jedna ekipa nije uspevala da se rezultatski odvoji od protivnika. Igralo se tako sve do 8:8, kada je nakon još jednog Blagojevićevog poena grešku napravio Oksa, donevši prednost srpskom univerzitetu od dva razlike (10:8). Greška italijanskog odbojkaša ispostavila se u nastavku kao ključna za prvi set, jer je tim sa juga Srbije do kraja uspeo ne samo da sačuva, već i da uveća rezultatsku prednost. U redovima Univerziteta iz Bolonje, raspoloženi Pinali pokušao je da vrati svoj tim u prvi set, ali mu je izostala podrška saigrača. Grešili su Rosati i Mantovani, dok su za Niški univerzitet poene osvajali Blagojević i Radosavljević (21:18). Radosavljević je postavio i konačan rezultat prvog seta, pogodivši za 25:21.

Pejčić, koji je bio gotovo nezapažen u prvom setu, otvorio je as servisom drugi deo igre (1:0). Seriju poena Niškog univerziteta nastavio je sa dva vezana bloka Marinković, te su srpski predstavnici već na samom startu nastavka stekli veliku prednost (3:0). Italijani su uzvratili preko Rosatija i Rustikelija, ali su tek pri rezultatu 7:7 prvi put uspeli da izjednače. Oksa, tragičar prvog seta, potvrdio je da mu nije bio dan za odbojku, napravivši ponovo grešku kojom su srpski predstavnici stekli prednost, a potom i još dve, za novu ubedljivu prednost Nišlija (13:8). Ukazanu priliku, iskoristili su igrači Niškog univerziteta, zaigravši rasterećenije do kraja seta, a preko Radosavljevića i Blagojevića razlika je i uvećana (19:13). Do kraja seta istakao se sa dva vezana as servisa i Stojković, a drugi deo igre završen je servis greškom Pinalija rezultatom 25:18.

Italijanski odbojkaši nisu želeli da završe turnir bez osvojenog seta u poslednjoj utakmici i krenuli su veoma agresivno u treći set. Preko Pinalija, Rosatija i Skalorbija napravili su seriju od četiri poena i srpski tim se po prvi put našao u ozbiljnijem zaostatku (4:0). Pokušali su Marinković i Blagojević da vrate Niš u igru u ovom setu, ali rano stečeno vođstvo ispostavilo se kao presudno, te su odbojkaši najstarijeg svetskog univerziteta treći deo igre rešili u svoju korist. Na sredini seta, Oksa se as servisom malo iskupio za greške iz prethodna dva dela igre, donevši svom timu prednost od pet razlike (16:11). Do kraja drama ipak nije izostala. Odbojkaši iz Srbije i pored rezultatskog zaostatka nisu paničili i smirenom igrom uspeli su da se približe Italijanima na poen zaostatka preko Opačića (21:20), a potom i da izjednače, nakon što je Pinali odservirao u aut (22:22). Zafalilo je ipak snage za potpuni preokret Nišlija, pa je Rosati as servisom smanjio rezultat na 2:1 (26:24).

Četvrti set otpočeo je velikim brojem grešaka oba tima. Ni jedna ekipa nije uspevala da veže uspešne napade sve do rezultata 9:8, kada su Radosavljević i Blagojević dva puta probili i doneli vođstvo Nišlijama od tri poena (11:8). Oksa je ponovo pogrešio u tim trenucima i prednost srpskog tima je dodatno povećana (12:8). Niški univerzitet je do kraja održavao prednost bez većih problema i nije davao priliku Italijanima da dođu do odlučujućeg seta. Na semaforu je naizmenično pisalo tri-četiri razlike u korist srpskih odbojkaša, a Blagojević i Radosavljević nastavili su da nižu poene (23:19). Poslednji poen na utakmici Univerzitetu iz Niša doneo je greškom Pinali, postavivši konačnih 25:21 i donevši drugu medalju srpskim sportistima na igrama u Koimbri.

Najefikasniji igrač u pobedničkom timu Univerziteta iz Niša bio je Aleksandar Blagojević, koji je protivničko polje pogodio 19 puta, a dvocifreni u ekipi iz Srbije bili su Luka Marinković sa 14 i Marko Radosavljević sa 11 poena. U redovima Univerziteta iz Bolonje, najviše poena postigao je Roberto Pinali, koji je sa 21. poenom bio i najefikasniji igrač utakmice, a pratio ga je Federiko Rosati koji je upisao 15 poena.