Građevina posle preokreta u polufinalu

474

Košarkaši Građevinskog fakulteta bili su bolji od kolega sa Mašinskog fakulteta u četvrtfinalu lige Sportskog udruženja univerziteta u Beogradu rezultatom 79:70 (12:18, 21:23, 18:16, 28:13). Mašinci su tokom većeg dela meča imali prednost, koja je dostizala i do 13 poena, ali je krajem treće i početkom četvrte deonice Građevinski uspeo da porekrene i na kraju odnese pobedu.

Sam start utakmice obeležila je dobra igra građevinara, te prednost od 4:0 koju su im doneli Jelić i Cucić. Smanjio je Smiljanić, ali je Jakšić pogodio posle prodora za novih plus četiri u korist Građevinskog (6:2). Repac donosi nove poene svojoj ekipi, ali na to građevinci odgovaraju serijom 6:0, pa na taj način podižu svoju prednost na plus osam posle uvodnih pet minuta utakmice (12:4). Na to je klupa Mašinskog fakulteta reagovala tajm-autom. Ova pauza je mašincima prijala posle sporog početka utakmice, te u naredna četiri minuta prave seriju 12:0 i tako prekokreću rezultat u svoju korist (16:12 za Mašinski fakultet). U ovom naletu je nekoliko igrača postizalo poene, a to je bio pokazatelj dobre timske igre košarkaša ovog tima. Na minut do kraja uvodnog perioda i Građevinski fakultet koristi tajm-aut, ali ova pauza nije preterano dobrog donela građevini. Primili su dva poena posle tajma, a na kraju prvog perioda bilo je 18:12 za mašince.

U drugoj četvrtini je viđena borbenost obe ekipe. Jakšić je poentirao i smanjio na 18:14, a Stojić je na drugoj strani realizovao oba slobodna bacanja, a potom i pogodio sa poludistance za 22:14. Jelić je poentira za građevince sa niskog posta (22:16), a na drugoj strani Danilović trojkom sa devet metara ipak povećao prednost Mašinskog (25:16). Todorić je onda vezao pet poena, ali su Danilović i Bojović novim trojkama neutralisali ove pogotke Todorića i doneli prvu dvocifrenu prednost Mašinskom (31:21). Rajković je poveća na 34:21, ali potom Todorić i Jelić održavaju svoj tim u igri, napravivši seriju 6:0 za Građevinski (34:27). Kako bi sprečila ovaj nalet, ekipa Mašinskog fakulteta je zatražila tajm-aut na četiri minuta do kraja poluvremena. Problem za mašince je bio i to što su posle nešto više od pet minuta ušli u problem sa faulovima, te odbrana nije bila na istom nivou kao sa početka četvrtine. To su posle tajma građevinci koristili, a Todorić je uspeo da iznudi faulove unutrašnje linije Mašinskog i iskoristi slobodna bacanja. Međutim, u odbrani Građevinski nije mogao da nađe rešenje za Danilovića i drugove, te je na poluvremena bilo 41:33 u korist Mašinskog fakulteta.

Danilović
Drugo poluvreme je počelo veoma dobro za mašince, pošto su Garić i Perković pogodili za plus 12 (45:33). Građevinski nije mogao da nađe put do koša prva dva i po minuta u drugom delu meča. Ovaj post u napadu je prekinu Jakšić, ali je Gojak novim pogotkom posle lepe akcije vratio plus 12 na stranu Mašinskog. Babić je trojkom ponovo spustio na ispod 10 razlike, ali je i pored toga bilo dosta problema u napadu za Građevinski fakultet. Garić i Gojak pogađaju za dva poena i tako prave novu mini seriju za Mašinski, te donose mašincima maksimalnih plus 13 na četiri i po minuta do kraja trećeg perioda (51:38). Na ovu seriju protivničke ekipe je klupa građevinara je reagovala minutom pauze. Ovaj tajm-aut je veoma dobro došao timu Građevinskog fakulteta, pošto su zaigrali dosta bolje na oba kraja parketa. Odbrana je bila na visokom nivou, a iz te defanzive su se ređale dobre akcije na drugoj strani i laki poeni. U završnici su građevinari napravili seriju 13:6, pa je rezultat na kraju trećeg kvartala bio 57:51.

Na početku poslednje četvrtine je Građevinski fakultet zaigrao još bolje. Babić je pogodio trojku uz faul, međutim nije iskoristio dodatno slobodno bacanje. Isti igrač je nekoliko napada posle pogodio ponovo van linije 6,75 i doneo prvo izjednačenje svom timu od uvodne četvrtine, a Todorić je posle prodora doveo Grđevinski u prednost (59:57 za građevinu). Mašinci su morali da zatraže tajm-aut, u prvih dva i po minuta završnog perioda nisu postigli koš (0/5 iz igre). Problem im je predstavljalo i to što je njihov bek Danilović uz još nekoliko igrača imalo problema sa faulovima. Tajm-aut im, međutim, nije previše pomoga. Nalet građevinara se nastavio. Todorić je pogodio sa linije penala, a potom je i asistirao Cuciću za 63:57. Da stvar bude gora za Mašince, protiv njih je dosuđen i nesportski faul. Cucić je pogodio jedno slobodno bacanje, ali je Babić novom trojkom doneo plus 10 Građevinskom (67:57). Mašinci su bili zbunjeni, ova serija njihovog protivnika se dogodila veoma brzo, te su morali da uvedu svoje najbolje igrače. Todorić je povećao na plus 12 (69:57), a prve poene u ovoj četvrtini za Mašinski je postigao Stojić. Potom je klupa Građevinskog zatražila tajm-aut i na taj način onemogućila da ovi poeni Stojića razmrdaju mašince. Posle ovog tajma, Mašinski je smanjio na 73:67, ali to nije previše pomoglo ovom timu. Novi minut pauze je zatražila ekipa Građevinskog fakulteta na 100 sekundi do kraja, pa je mirnom igrom uspela da završi ovaj meč. Pokušali su studenti Mašinskog fakulteta da u penal završnici stignu prednost građevinara, ali im to nije uspelo. Konačan rezultat je bio 79:70 u korist građevinaca.

Najefikasniji u timu Građevinskog fakulteta bio je Todorić sa 26 poena i osam asistencija, a pratio ga je Babić koji je dodao 18. Na drugoj strani, istakli su se Danilović sa 13 poena i četiri asistencije, Garić je upisao 11, a Stojić 10 uz sedam uspešnih dodavanja.