Dupla kruna učiteljica!

841

Košarkašice Učiteljskog fakulteta šampionke su Lige Univerziteta u Beogradu za sezonu 2018/2019! U finalnoj utakmici odigranoj u hali ,,Radivoj Korać” učiteljice su nakon velike borbe bile bolje od ekipe Poljoprivrednog fakulteta rezultatom 38:36 (13:7, 11:4, 2:12, 12:13) i nakon osvojene i USSB lige pre nekoliko meseci, duplom krunom potvrdile epitet najkvalitetnije ekipe Beogradskog univerziteta u ovoj sezoni.

Finale je počelo slobodnim bacanjima Spajićeve, koja je pogodila jedno od dva za minimalno vođstvo poljoprivrednica. Ušlo se potom u seriju neiskorišćenih napada na obe strane u kojoj je Vidojevićeva došla do blokade, a potom su učiteljice uspele da preokrenu. Kapitenka Skrlatovićeva oba puta bila je precizna sa linije penala, dovevši svoj tim u prednost (2:1). Prvi poeni iz igre viđeni su tek sredinom četvrtine. Iskoristila je Radovanovićeva dodavanje Spajićeve ponovo preokrenuvši rezultat i otišlo se na tajm-aut Učiteljskog (2:3). Po povratku na parket usledio je i novi preokret, ovaj put u režiji učiteljica. Dve trojke, preko Vukobratovićeve i Perišićeve, odvele su igračice iz Kraljice Natalije na prvu pauzu sa prednošću od 13:7, dok je u redovima Poljoprivrednog Spajićeva dodala još tri poena.

Po jedan promašaj za tri na obe strane otvorio je drugu četvrtinu. Potom je Žujevićeva ukrala loptu Vukobratovićevoj i iz kontre polaganjem poentirala za 13:9. Usledila je nova blokada Vidojevićeve, ali dobra igra poljoprivrednica u odbrani nije se oslikala i na napad. Promašaje Civrićeve i Žujevićeve na drugoj strani kaznila je Perišićeva upisavši dva poena, a potom i asistenciju koju je u poene pretvorila Vukobratovićeva (17:9). Još po dva poena razmenjena su u naredne dve akcije i na isteku petog minuta otišlo se na tajm-aut. Kratak predah prijao je učiteljicama koje su serijom od 5:0 došle do prve dvocifrene prednosti na utakmici (24:11). Pokušale su poljoprivrednice sa čak pet igračica da trojkama smanje razliku, međutim nijedna nije bila precizna i rezultat je do poluvremena ostao nepromenjen.

Učiteljski fakultet
Sastav/Statistika  1 poen  2 poena  3 poena  Asis.  O.S.  D.S.  I.L.  U.L.  BLOK
Dragana Perišić 10  1/4  1/3  3/10  4  2  4  2  1  1

Dvocifrena prednost učiteljica nije obeshrabrila košarkašice Poljoprivrednog i u drugih šesnaest minuta viđena je nešto drugačija slika na parketu nego u prvom poluvremenu. Koš Miloševićeve sa poludistance otvorio je treći kvartal, a potom su poljoprivrednice zaigrače čvršću odbranu, isforsiravši nekoliko izgubljenih lopti učiteljica. Pored izgubljenih lopti i šut je stao u ekipi Učiteljskog, a Perišićeva i Vukobratovićeva promašile su tri trojke sredinom deonice, što je bio znak za tajm-aut (24:15). Ostalo je tri minuta do kraja kada su se učiteljice prvi put upisale u drugom poluvremenu. Polovična je bila Vukobratovićeva sa linije slobodnih bacanja, a na drugoj strani poeni Poljoprivrednog nisu prestajali da se nižu. Ispunjen je i bonus i ekipa iz Zemuna našla se nekoliko puta u prilici da sa penala preko Spajićeve dodatno smanji zaostatak. Šest od osam pogodila je kapitenka Poljoprivrednog i u poslednju četvrtinu ušlo se pri rezultatu 26:23 u korist učiteljica.

Angelina Vidojević 14  1/2  0/2  0/0  /  2  2  /  1  2

,,No-look pass” Vukobratovićeve za Perišićevu otvorio je poslednju četvrtinu. Uzvratila je trojkom Radovanovićeva, vrativši svoj tim na samo koš zaostatka (28:26). Drama na terenu i na tribinama sve više je rasla, a navijače Poljoprivrednog podigla je na noge Spajićeva, blokadom u odbojkaškom stilu nakon šuta za tri Damljanovićeve. Dodatna ,,eksplozija oduševljenja” viđena je u sledećem napadu. Žujevićeva je ukrala loptu Perišićevoj i iz kontre pogodila za prvo vođstvo poljoprivrednica još od prve četvrtine (28:29). Izgledalo je da su se osvajačice brzonzane medalje iz prošle sezone u tim trenucima razigrale i da će uspeti da dođu i do pobede, međutim učiteljice nisu tako mislile. Izgubljena lopta kojom je Poljoprivredni preokrenuo naljutila je Perišićevu i u sledeće dve akcije nije promašivala van linije 6,75. Asistencije su ubeležile Vukobratovićeva i Damljanovićeva i trener poljoprivrednica Antić zatražio je tajm-aut (34:29). Ostalo je još pet minuta do kraja, a košarkašice i jedne i druge ekipe kao da ostale bez snage i nisu uspevale da dođu do poena. Jedina raspoložena u završnici bila je Žujevićeva koja je sa sedam poena uspevala da održi svoj tim u igri, međutim sve je bilo rešeno nakon što je Skrlatovićeva od tablu pogodila svoju prvu, a ukupno šestu trojku za učiteljice. Na četiri sekunde do kraja gađala je Boškovićeva sa pola terena za pobedu, međutim nije pogodila i učiteljice su slavile rezultatom 38:36.

Blokade  2  3

Najefikasnija košarkašica utakmice bila je košarkašica Učiteljskog fakulteta Sanja Vukobratović sa 13 poena, osam skokova, tri ukradene lopte i dve asistencije, a pratila ju je u pobedničkoj ekipi Dragana Perišić koja je ubacila 12 poena uz šest skokova, četiri asistencije i jednu ukradenu loptu. U poraženoj ekipi istakle su se Gordana Spajić i Marina Žujević sa 11 poena. Spajićeva je poenima pridodala još šest skokova, asistenciju i ukradenu loptu, dok je Žujevićeva zabeležila dva skoka, asistenciju i sedam ukradenih lopti.

Po završetku utakmice, trener Poljoprivrednog fakulteta Pavle Antić prokomentarisao je celokupnu sezonu: ,,Ovo je bila prva sezona gde smo stvarno bili ranjivi od početka. Trebalo nam je vremena da se skupimo i da uđemo u dobar ritam. Na kraju nam se svo to mučenje vratilo ovim zasluženim finalom. I ove sezone ostali smo bez dve devojke iz startne petorke. Loše smo otvorili utakmicu. Praktično ništa nismo kontrolisali do poluvremena. Znali smo šta nas čeka i nismo dobro odreagovali na to, ali mi ne bismo bili Poljoprivredni da se ne vratimo ovako kako smo se vratili. Na kraju je jedna lopta odlučila i titula je otišla Učiteljskom fakultetu. Zahvalio bih se našim navijačima i igračima iz muške ekipe koji su došli u velikom broju da nas bodre i ovo bez njih sigurno ne bismo uspeli da uradimo,” rekao je Antić.

Kapitenka šampionske ekipe Učiteljskog fakulteta Tamara Skrlatović bila je zadovoljna pobedom i titulom u svom poslednjem nastupu za ,,Bebe”: ,,Bilo je neizvesno do samog kraja. U drugom poluvremenu rezultat se preokrenuo. Volja i želja za ovom pobedom su presudile. Čestitam protivnicama, a sledeće godine očekujem isti rezultat,” izjavila je Skrlatovićeva.

Prethodni tekstRUKOMET: Najava finalnih mečeva Lige Univerziteta u Beogradu