Dan 7: Poljaci šampioni u bazenu!

122

Poslednjeg dana Evropskog univerzitetskog prvenstva u vaterpolu odigrane su utakmice za medalje. Na koparskom bazenu Žusterna snage su odmerile ekipe Instituta za tehnologiju Rajna-Vestfalija iz Ahena, domaći Univerzitet Primorska, Univerzitet za tehnologiju iz Lođa i Škola za biznis iz Budimpešte.

Nakon prve faze takmičenja u kojoj je nastupalo pet ekipa, samo je makedonski tim iz Skoplja završio turnir, izgubivši sve četiri utakmice. Ostala četiri tima nastavila su takmičenje po principu – prvi i drugi na tabeli posle prve faze borili su se za zlato, dok su treći i četvrti igrali za 3. mesto. Tako se došlo do sledećih parova: Za 3. mesto borili su se domaća Primorska i nemački Ahen, dok su se u finalu sastali poljski Lođ i mađarska Škola za biznis.

Duel za 3. mesto počeo je nešto posle 17 časova. Domaća publika očekivala je bronzanu medalju, pošto su u odbojci na pesku ostali praznih ruku. Prvi napad na utakmici pripao je Nemcima, nakon što je u sprintu za loptu pobedio Elasar. Prva tri minuta nije bilo pogodaka, a onda se na radost domaćih navijača u četvrtom minutu zatresla mreža Ahena. Strelac prvog gola na utakmici bio je Peter Vuk. Prednost vaterpolista Primorske nije dugo trajala. Uzvratio je u sledećem minutu Egert, a potom je Broken sa pet metara pogodio za preokret (2:1). Ipak, na prvu pauzu otišlo se sa nerešenim rezultatom. Vatovec je u poslednjem minutu izjednačio na 2:2 u napadu sa igračem više, nakon što je isključenje zaradio Garsija. I drugi period igre bolje su otvorili domaćini. Poveli su ponovo preko Mutića, a Elasar je izjednačio na 3:3. Potom je usledilo pet minuta u kojima je dominirao samo jedan igrač u bazenu. Ali Elasar postigao je tri vezana gola za tim Ahena i Nemci su se prvi put na utakmici rezultatski odvojili. Do kraja četvrtine viđeno je i po jedno isključenje na obe strane i na pauzu se otišlo sa rezultatom 6:4 u korist Ahena. U nastavku je domaći tim u potpunosti popustio. Grešili su na oba kraja bazena, a Nemci su to znali da kazne. Elasar je upisao nova dva gola, a po jedan su dodali Egert i Beste i u poslednju četvrtinu ušlo se sa velikih 10:4. Primorska je do kraja uspela da postigne samo još jedan gol. Ponovo je Mutić bio strelac, a njegov pogodak ujedno je bio i poslednji na utakmici. Konačan rezultat bio je 12:5 u korist ekipe iz Ahena, a najistaknutiji igrač utakmice bio je Ali Elasir sa postignutih sedam golova. Kod domaće Primorske, istakao se Matija Mutić sa tri pogotka. Nakon pobede, svoje utiske podelio je za Sportindeks igrač Ahena Enrike Garsija:

,,Dugo sam već u Nemačkoj gde treniram vaterpolo. Inače sam iz San Hozea, glavnog grada Kostarike. Tamo vaterpolo i nije baš popularan sport. U Kostarici je najpopularniji fudbal. Bio je ovo dobar turnir za nas i na kraju mislim da smo zasluženo došli do medalje. Slovenija i Kopar su mi se baš svideli i nadam se da ću ponovo jednom doći ovde,” rekao je Garsija.

Finalni meč na programu je bio od 18:45. Sastali su se Škola za biznis iz Budimpešte i Tehnološki Univerzitet iz Lođa. Poljski tim poveo je preko Mihalskog, međutim ubrzo su Mađari preokrenuli. Strelci su bili Vađi i Rebeli-Sabo. Vaterpolisti Budimpešte nakon preokreta krenuli su sa nešto oštrijom igrom u odbrani, te je Lođ često imao prilike da sa igračem više dođe do pogodaka. Do kraja prve četvrtine čak četiri puta materijalizovali su brojčanu prednost u bazenu i poveli sa 5:2 na isteku osmog minuta igre. Škola za biznis vratila se u nastavku u utakmicu. Sam i Vađi doveli su svoj tim na samo gol zaostatka sredinom druge deonice, nakon što je Mihalski zaradio isključenje (5:4). Potom je i Mihali uspeo da pogodi za izjednačenje, međutim ono nije dugo potrajalo. Ponovo su usledila isključenja mađarskih vaterpolista i na odmor se otišlo sa prednošću Lođa od 7:6, nakon što su golove upisali Bar i Sielski. Nastavak utakmice doveo još veću neizvesnost. Raspoloženi Vađi bio je ponovo precizan za egal rezultat (7:7). Slavlje Budimpeštana brzo je utišano. U petom minutu dva puta su se radovali Poljaci – jedan gol postigao je Čuprina, a za 9:7 upisao se i Simanski. Do kraja četvrtine uspeli su ponovo mađarski vaterpolisti da se vrate na gol zaostatka nakon što je pogodio Rebeli-Sabo i u poslednjih osam minuta ušlo se pri rezultatu 9:8 u korist Lođa. Ispostavilo se da je veliki broj isključenja koštao tim Budimpešte zlatne medalje. Novi gol sa igračem više postigao je Mihalski (10:8), na samom otvaranju poslednjeg kvartala. U tim trenucima poljski trener osetio je da je vođstvo dovoljno i u potpunosti je promenio taktiku. Igrači Lođa gotovo da nisu više pretili u napadu i samo su želeli da odbrane svoj gol do kraja. To im je uspelo punih pet minuta, a onda je iz pune defanazive ,,sevnula” kontra i pobednik je bio rešen. Na minut do kraja pogodio je Mačijevski, za oduševljenje Poljaka na tribinama. Do kraja je Dolani uspeo da postigne počasni pogodak za svoj tim, a utakmica je završena rezultatom 12:9 u korist Univerziteta za tehnologiju iz Lođa.

Usledilo je tradicionalno skakanje trenera u bazen, a nakon toga ,,okupani” strateg poljskog tima Edvard Kajava govorio je za sajt EUSA: ,,Moji igrači nisu se uplašili od Mađara. U drugu ruku, mislim da su Mađari bili previše samouvereni od starta utakmice i mislim da su zbog toga i izgubili meč. Mi smo konstantno bili smireni, hladnokrvni i fokusirani. Naš golman bio je fantastičan. Igrali smo pametno i zaslužili smo pobedu,” rekao je Kajava.