Dan 6: Turski skalp i pobede favorita

112

Tokom šestog dana Evropskog Univerzitetskog takmičenja u košarci koje organizuje EUSA odigrane su polufinalne utakmice i utakmice za plasman od 5 do 14 mesta. U muškoj konkurenciji prva utakmica na programu bila je utakmica za 13 mesto između Univerziteta iz Vircburga i Univerziteta iz Poznanja. Nemačka ekipa je tek u poslednjoj deonici prelomila meč i pobedila rezultatom 88:82 (41:43). U susretima za plasman od 9 do 12 odigrane su utakmice izmeđi ekipa Univerziteta iz Koimbre i Univerziteta iz Budimešte i ekipa Univerziteta iz Rena i Univerziteta iz Gdanjska. U prvoj utakmici Mađari su pokazali disciplinu odbrani pogotovo u neizvesnim trenucima i na kraju su pobedili rezultatom 71:66 (34:34). U drugom susretu Francuzi su pokazali ono što nisu do tada na takmičenju. Šut ih je služio i u odbrani su bili agresivni, pa im je to donelo pobedu rezultatom 111:67 (60:33). U polufinalnoj utakmici za peto mesto utakmicu su odigrale ekipe Univerziteta Pitešti i Univerziteta iz Estonije. Ponovo su Estonci forsirali brzu igru sa malo dodavanja ali Rumuni su i ovaj meč dobili na visinu u reketu. Na kraju rezultat 86:82 (33:44) u korist rumunske ekipe. U drugom susretu u borbi za peto mesto susrele su se sekipe Univerziteta iz Madrida i Univerziteta iz Izraela. Španci su u prvom poluvremenu forsirali sporiju igru preko akcija u napadu. U drugom poluvremenu Izraelci nameću svoj brži ritam ali im se to nije isplatilo jer je španske ekipa opet usporila tempo i na kraju pobedila rezultatom 84:73 (48:45). Potom su na programu bile polufinalne utakmice. U prvoj takvoj utakmici susrele su se ekipe Univerziteta iz Bolonje i Univerziteta iz Ruana. Francuzi su se trudili da nametnu svoj ritam brze košarke ali Italijani su ipak znali kako da smire loptu. Ekipe su se smenjivai u vođstvu u zavisnosti od toga kome je bolje išao šut sa distance jer se pod košem skoro i nije igralo. Imali su Francuzi prednost od 7 poena na dva minuta pre kraja ali jedna trojka je bila dovoljna italijanskoj ekipi da u potpunosti preokrene ovaj susret u svoju korist. Šut za izjednačenje fancuska ekipa nije iskoristila i time je izgubila ovu utakmicu. Na kraju zaslužena pobeda Italijana i plasman u finale rezultatom 65:60 (34:29) u kojem će braniti tron. U drugom polufinalnom susretu igrale su ekipe Univerziteta Beykent i Univerziteta Vytautas Magnus. Litvanska ekipa je slabije ušla u ovu utakmicu što se videlo po broju postignutih poena u prvoj četvrtini. Turci su forsirali bržu igru sa puno kontakata na ivici faula. Utakmica je obilovala sa mnogo faulova pogotovo pod košem. Šut je i jedne i druge služio odlično do polovine poslednje deonice. Tada turska ekipa prelama i sa par brzih kontri dolazi do pobede i svog prvog finala rezultatom 84:73 (34:26). Ovo je prvi poraz litvanske ekipe od kada igra EUSA takmičenja.

U ženskoj konkurenciji na programu prvo su bile utakmice za plasman od 9 do 12 mesta. Na teren su prvo uzašle ekipe Univerziteta Adam Micikjevič i Univerziteta Ticaret iz Istanbula. Lako su domaće košarkašice odigrale ovaj susret, energičnije su započele utakmicu i napravile značajnu razliku koju su samo održavale do kraja. Na kraju pobeda Poljakinja rezultatom 85:58 (43:31). U drugoj utakmici susrele su se ekipe Univerziteta iz Madrida i Univerziteta Mersin. Vodile se žestoku borbu do poluvremena na koje Španjolke odlaze sa zavidnom prednošću. Vratile su se turske košarkašice u meč uglavnom zahvaljujući šutu ali zonskim presingom u poslednjoj deonici španske košarkašice kradu par lopti. Iz njih dolaze do poena ali na kraju i do pobede rezultatom 72:66 (44:31). Narednu utakmicu za peto mesto igrale su ekipe Univerziteta iz Getingena i Univerziteta Josip Šrosmajer iz Osijeka. Hrvatice su se predale pre meča pa su već na poluvremenu gubile sa 31 razlikom. Nemice su samo dodale gas i dominantno pobedile hrvatsku ekipu rezultatom 103:35 (51:20). U drugom duealu za peto mesto koplja su ukrstile ekipe Univerziteta iz Budimpešte i Unierziteta iz Aveira. Mađarice su dominirale u skoku što im je donosilo lake poene iz reketa. Šut ih je služio bolje nego Portugalke pa su zato i pobedile rezultatom 62:46 (33:20). Usledili su zatim susreti u polufinalu. Prve na parket izašle su ekipe Univerziteta iz Gdanjska i Univerziteta iz Strazbura. Francuskinje su bile favorit i to su i opravdale. Prednost u visini su iskoristile da dođu do lakih poena i da protivnicama onemoguće lak šut. Na kraju lagana pobeda Francuskinja i plasman u finale rezultatom 82:49 (39:22). Drugo polufinale bilo je mnogo uzbudljivije. Sastale su se ekipe Univerziteta iz Beča i Univerziteta Pitešti. Rumunke su diktirale tempo ovog susreta i fantastičnim šutem za tri konstanto imale prednost. Ipak sve se to menja u poslednjoj deonici 3 minuta pre kraja kada usled njhovih grešaka košarkašice iz Beča lako dolaze do poena iz kontri i pogađaju jako bitnu trojku da prelome utakmicu u njhovu korist. Rumunke nisu iskoristile slobodna bacanja pa su se tako Austrijanke plasirale u finale rezultatom 64:61 (36:39) gde će braniti tron protiv ekipe Univerziteta iz Strazbura.

Rezultati u muškoj konkurenciji:

11:15 Univerzitet iz Vircburga – Univerziteta iz Poznanja 88:82 (41:43)

13:00 Univerzitet iz Budimpešte – Univerzitet iz Koimbre 71:66 (34:34)

15:15 Univerzitet iz Rena – Univerzitet iz Gdanjska 111:67 (60:33)

15:15 Univerzitet iz Bolonje – Univerzitet iz Ruana 65:60 (34:29)

17:30 Univerzitet Pitešti – Univerzitet iz Estonije 86:82 (33:44)

19:45 Univerzitet iz Madrida – Univerzitet iz Izraela 84:73 (48:45)

19:45 Univerzitet Beykent – Univerzitet Vytautas Magnus 84:73 (34:26)

Rezultati u ženskoj konkurenciji:

13:00 Univerzitet iz Strazbura – Univerzitet iz Gdanjska 82:49 (39:22)

13:00 Univerzitet Adam Micikjevič – Univerzitet Ticaret iz Istanbula 85:58 (43:31)

15:15 Univerzitet iz Madrida – Univerzitet Mersin 72:66 (44:31)

17:30 Univerzitet iz Getingena – Univerzitet Josip Štrosmajer iz Osijeka 103:35 (51:20)

17:30 Univerzitet iz Beča – Univerzitet Pitešti 64:61 (36:39)

19:45 Univerzitet iz Budimpešte – Univerzitet iz Aveira 62:46 (33:20)