Dan 5: Drugo poluvreme Ahena vredno trijumfa! Na pesku kreće završnica!

200

Petog dana Evropskog univerzitetskog prvenstva u odbojci na pesku koje se održava pod pokroviteljstvom Evropske univerzitetske sportske asocijacije (EUSA) nastavljene su borbe za najviše plasmane, ali i za raspored od 13. do 24. mesta.

Jutarnji program otvorile su utakmice u konkurenciji devojaka koje su se borile za završnicu. Austrijski predstavnik, Univerzitet iz Beča, nastupio na otvaranju dana na centralnom terenu. Protivnik im je bio francuski Univerzitet iz Grenobla. Eva Pfefer i Franciska Frajdl ušle su od starta ozbiljno u utakmicu i nisu dale priliku protivnicama niti jednom da povedu. Usledila je ubedljiva pobeda sa 2:0 u kojoj su francusknje uspele da dođu do samo 19 poena. Istovremeno, na trenima 2 i 3 igrane su mnogo neizvesnije utakmice. Sestre Jasumi sa Kipra sastale su se odbojkašicama Univerziteta Petro Mohila, dok su snage odmerili i Češki Tehnički Univerzitet iz Praga i Univerzitet iz Lajpciga. Najmlađi tim na turniru, tim Ukrajinki, došao je do pobede od 2:1, a isti rezultat bio je i u korist tandema Fromova-Kvapilova. U muškoj konkurenciji nije bilo toliko neizvesno u jutarnjim časovima. Četiri utakmice osmine finala završene su sa po 2:0, a pobede su ostvarili Grac, Tuluz, Minhen i belgijski Halstat Univerzitet. I u delu žreba za niže plasmane bilo je interesantno. Turska Manisa povela je u duelu odbojkaša protiv Univerziteta iz Maribora sa 1:0, ali im je u nastavku ponestalo snage i Slovenci su izjednačili na 1:1. U odlučujućem setu došlo je i do potpunog preokreta i Maribor je trijufovao sa 15:10.

Nakon pobede, odbojkaš Univerziteta iz Maribora, Matjaš Lubnik sumirao je utiske sa utakmice: ,,Došli smo ovde da predstavljamo najbolje moguće Maribor. U prvom setu smo mnogo silovali i mislim da smo ga zato i izgubili. U drugom setu smo se sabrali i počeli smo da igramo bolje. To nam je posle donelo i pobedu”, zaključio je Lubnik.

Posle pauze, nastavljene su utakmice i u borbi za niže pozicije. U duelima za 17. mesto odbojkaši domaćeg Univerziteta Primorska pobedili su hrvatski Nort sa 2:0, dok je švedski Karlštadt bio bolji od holandskog Vageningena nakon preokreta (12:21, 21:12, 15:11). Potom su odigrani i mečevi za 13. mesto. U konkurenciji devojaka, Grac je u odlučujućem setu savlatao tursku Manisu, dok je kod odbojkaša izraelski Univerzitet Ben Gurion sa 2:0 nadjačao Maribor. Do kraja dana kompletirani su polufinalni parovi u obe konkurencije, a priliku da se bore za ulazak u veliko finale igrama su zaslužile odbojkašice iz Beča, Vašave, Balikešir Univerziteta iz Turske, kao i Vitautas Magnus Univerziteta iz Litvanije. Što se muškaraca tiče, u polufinalu će se sastati Litvanski Univerzitet za sport sa austrijskim Lincom, dok će drugi par činiti takođe predstavnici austrije, Univerzitet iz Graca, koji će snage odmeriti sa timom iz poljskog Poznanja.

Na vaterpolo turniru nemački Ahen je tek u drugom poluvremenu uspeo da slomi otpor makedonskih vaterpolista sa Univerziteta Ćirilo i Metodije iz Skoplja. Nakon prvih 16 minuta igre bilo je nerešeno (4:4), da bi potom usledila ,,ubitačna” treća četvrtina u kojoj je najbolji strelac nemačkog tima Elasar postigao 3 pogotka. Na kraju je meč završen sa ubedljivih 16:6, a Makedonci su završili takmičenje sa sva četiri poraza. U drugoj utakmici sastale su se ekipe mađarske Škole za Biznis iz Budimpešte i domaća Primorska. Potpomognuti publikom, igrači slovenačkog tima pružali su snažan otpor favorizovanim Mađarima sve do treće četvrtine, a onda je Tamaš Sam rešio utakmicu. Prvo je postigao gol za 8:7, a potom iznudio i isključenje koje je materijalizovao Garanši. Do kraja treće četvrtine upisao se i Fulop za +3 u korist Budimpešte. Konačan rezultat postavio je Jaćimovićpostigavši jedini gol u poslednjoj četvrtini za 10:8. Slobodan je bio tim iz Lođa.