Dan 3: Italijani, Turci i Francuskinje demonstrirali silu!

130

Treći dan Evropskog Univerzitetskog takmičenja u košarci prošao je bez puno iznenađenja. Prvi susret na programu u muškoj konkurenciji bio je između ekipa Ekonomskog Univerziteta iz Poznanja i Univerziteta iz Budimpešte. Mađarska ekipa je od početka susreta visokim presingom terala protivnika na brzu igru i navodila ih na greške. Već u trećoj četvrtini su imali 30 poena prednosti tako da je druga postava odigrala poslednjih 10 minuta. Na kraju pobeda Univerziteta iz Budimpešte rezultatom 96:70 (38:47). Druga utakmica po programu bila je utakmica dva tima iz grupe C – Univerziteta Beykent i Univerziteta iz Gdanjska. Turska je iskoristila i prednost u visini i kratku klupu Poljaka. Na kraju prvog perioda već je bilo 26 poena razlike tako da su Turci samo iskontrolisali utakmicu i stigli do pobede rezultatom 100:58 (62:26). Naredni okršaj bio je između ekipa Univerziteta iz Bolonje i Univerziteta iz Rena. Francuzi su samo u prvoj četvrtini pružili neku vrstu otpora. Italijani su na drugoj strani popravili većinu grešaka iz meča sa Litvancima, oslonili se na brz protok lopte i na šut za tri poena i na sve to odbrana je savršeno funkcionisala. Sve ovo donelo im je pobedu rezultatom 82:48 (48:23). Zatim su se u grupi D sastale ekipe Univerziteta iz Koimbre i Univerziteta iz Estonije. Estonci su „run and gun“ košarkom praktično pretrčali Portugalce koji nisu iskoristili prednost u visini. Na kraju pobeda Univerziteta iz Estonije 87:59 (46:29). U grupi C sastale su se ekipe Univerziteta iz Ruana i Univerziteta iz Vircburga. Već u prvoj četvrtini Nemci su napravili prednost od 24 poena što su Francuzi pokušavali da stignu ali nisu uspeli. Na kraju pobeda Univerziteta iz Vircburga 74:64 (41:31) U poslednjem susretu tokom drugog dana takmičenja utakmicu su odigrale ekipe Univerziteta Pitešti i Tehnološkog Univerziteta iz Madrida. Sve do poslednje četvrtine ekipe su se iz napada u napad smenjivale u vođstvu. Španci u uspeli u poslednjih deset minuta da slome umorne Rumune i da pobede rezultatom 75:68 (36:36).

Košarkaš Univerziteta iz Vircburga Mark Gotzinger istakao je posle pobede svog tima da je situacija u grupi C veoma čudna: „Mi smo izgubili od Poljaka, koji su dobili Francuze, dok su Francuzi dobili Turke koji su sigurno favoriti u našoj grupi. Danas smo mi pobedili francusku ekipu tako da su mogući razni scenariji. Mi moramo da damo sve od sebe protiv turske ekipe ako želimo da prođemo“ izjavio je Gotzinger.

U ženskoj konkurenciji program su otvorile ekipe Univerziteta iz Budimpešte i Univerziteta Adam Mickijevič iz Poznanja. Posle uzbudljvog prvog poluvremena u kojem su obe ekipe igrale brzo i pogađale skoro se usledilo je drugo poluvreme koje je obilovalo faulovima, greškama u napadu i bacanjima. Na kraju bolje su se snašle Mađarice koje su pobedile rezultatom 53:37 (44:26). Naredni duel bio je između ekipe Univerziteta iz Strazbura i Univerziteta Mersin. Francuskinje su popravile svaki aspekt svoje igre, pogotov šut za tri poena, u odnosu na jučerašnji duel. Čvrst odbrana u drugom poluvremenu terala je Turkinje na mnogo grešaka koje su Francuskinje iskoristile i poenima iz tranzicije lako postizale poene. Na kraju ovog susreta rezultat je bio 94:54 (35:32) u korist Univerziteta iz Strazbura. U trećem po redu susretu u ženskoj konkurenciji susrele su se ekipe Univerziteta Josip Štrosmajer iz Osijeka i Univerziteta iz Aveira. U prvoj četvrtini Hrvatice su napravile činilo se nedostižnu prednost. Ipak kako je odmicalo vreme Portugalke su preuzele inicijativu i na tri minuta red kraj stigle na pet poena zaostatka. U ključnim trenucima Hrvatice su sačuvale loptu i dale lake poene za novu pobedu rezultatom 57:51 (43:29) i prolazak u četvrtfinale. Poslednji duel na programu drugog dana takmičenja bio je između ekipe Univerziteta Pitešti i Tehnološkog Univerziteta iz Madrida. Na ovom susretu viđena je najatraktivnija košarka u ženskoj konkurenciji. Prevaga u korist Rumunki bila je raspoložena Sonia Ursu koja je dala 24 poena i pogurala svoj tim do pobede rezultatom 68:63 (32:34).

Rezultati u muškoj konkurenciji:

13:00 Univerzitet iz Budimpešte – Ekonomski Univerzitet iz Poznanja 96:70 (47:38)

13:00 Beykent Univerzitet – Univerzitet iz Gdanjska 100:58 (62:26)

15:15 Univerzitet iz Bolonje – Univerzitet iz Rena 82:48 (48:23)

15:15 Univerzitet iz Estonije – Univerziteta iz Koimbre 87:59 (46:29).

17:30 Univerzitet iz Vircburga – Univerzitet iz Ruana 74:64 (41:31)

17:30 Tehnološki Univerzitet iz Madrida – Univerziteta Pitešti 75:68 (36:36)

Rezultati u ženskoj konkurenciji:

13:00 Univerzitet iz Budimpešte – Univerzitet Adam Mickijevič iz Poznanja 53:37 (44:26)

15:15 Univerzitet iz Strazbura – Univerzitet Mersin 94:54 (35:32)

17:30 Univerzitet Josip Štrosmajer – Univerzitet iz Aveira 57:51 (43:29)

19:45 Univerzitet Pitešti – Tehnološki Univerzitet iz Madrida 68:63 (32:34)