Dan 2: Akcija na pesku i pobeda domaćina u bazenu!

267

Drugog dana Evropskih prvenstava u rukometu na pesku i u vaterpolu koja se održavaju u Kopru započela su takmičenja. U odbojci na pesku igrani su mečevi i u prepodnevnim i u popodnevnim terminima, dok su vaterpolisti snage u bazenu odmerili u večernjim časovima.

Devojke su se prve našle na terenima Rekreacijskog parka Kopar. Na centralnom terenu od 9 sati nastupile su odbojkašice Univerziteta iz Grenobla i domaćeg Univerziteta Primorska. Francuskinje su bile ubedljive i slavile sa 2:0 (21:19, 21:14). Istovremeno su igrane utakmice na još dva terena. Na terenu 3 igrale su odbojkašice Univerziteta iz Varšave i Univerziteta iz Beča. Držale su se igračice iz Austrije dobro u uvodnim poenima oba seta, ali to nije potrajalo dugo i znatno iskusnije Poljakinje došle su do pobede od 2:0 (21:17, 21:16). Još jedna ubedljiva pobeda viđena je na terenu 2. Ukrajinke sa Petro Mohila Univerziteta dozvolile su samo 17 poena koleginicama sa Nort Univerziteta iz Hrvatske. Rezultat je bio 21:9, 21:8 za tim sa Crnog mora. Potom su usledila i dva duela u grupi C. Još jedne predstavnice Francuske došle su do pobede – Univerzitet iz Klermona slavio je sa dva puta po 21:14 protiv poljskog Vroclava. Uzbudljivu utakmicu odigrale su u isto vreme igračice Tehničkog Univerziteta iz Češke i Univerziteta Alto iz Finske. Prvi set pripao je Čehinjama sa 21:16, da bi potom usledio najneizvesniji set tog jutra. Ni jedan od timova nije uspevao da se ,,odlepi” rezultatski, a u završnici se igralo poen za poen. Finkinjama je ipak na kraju izmakao odlučujući set i Čehinje su trijumfovale sa 22:20.

Asi Vainika podelila je za Sportindeks svoje utiske o takmičenju i o Kopru: ,,Mi smo iz Espa, grada pored Helsinkija. Prvi put smo ovde i sviđa nam se. Što se tiče samog takmičenja, nemamo trenutno neka očekivanja, ali videćemo kako se sve bude odvijalo, rekla je odbojkašica Alto Univerziteta.

Do pauze odigrano je još sedam utakmica u ženskoj konkurenciji. Igračice iz Bazela lako su izašle na kraj sa protivnicama iz Turske Manise (21:11, 21:12), dok je sasvim drugačija slika viđena na susretu Porta i nemačkog Kelna. Nemice su zadale prvi udarac i bez poteškoća došle do prednosti u setovima, međutim Portugalke se nisu predavale. Rosa Kouto rešila je sa nekoliko vezanih poena drugi set u korist Porta i ušlo se u odlučujući set. Posle velike borbe došlo se i do igre na razliku u kojoj je ipak bio bolji Keln i sprečio rezultatski preokret. Svi ostali dueli završeni su u dva seta, a slavile su ekipe Balikešira iz Turske, Ruskinje sa Univerziteta za električnu tehnologiju, austrijski Univerzitet iz Graca, sestre Jasumi sa Univerziteta Kipar, i odbojkašice Vitautas Magnus Univerziteta iz Litvanije. Nakon tih utakmica usledila je pauza u ženskoj konkurenciji.

Prvi duel kod momaka odigran je u 12:20. Hrvatski Nort Univerzitet nije uspeo da pruži veći otpor ekipi iz Poznanja koja je došla do pobede od 2:0 (21:8, 21:12). Domaći takmičari sa Univerziteta Primorska poraženi su od odbojkaša iz Linca iz Austrije, u čijim redovima je dominirao Florian Šnecer. Poslednji prepodnevni susret odigrali su Ben Gurion Univerzitet iz Izraela i Univerzitet iz Moldavije. Prvi set pripao je Moldavcima na razliku 22:20, ali su momci iz izraelske oblasti Negev uzvratili u nastavku i sa 21:17 izjednačili na 1:1. Odlučujući set otišao je ipak u korist spremnije ekipe iz Moldavije, koja je slavila sa 15:8.

Popodnevni mečevi počeli su od 16:00. Odigrano je 12 susreta u ženskoj konkurenciji i sedam u muškoj, dok je meč odbojkaša Univerziteta za sport iz Litvanije i izraelskog Tehnikon Univerziteta zbog povrede izraelskog odbojkaša pripao Litvancima bez borbe. Uzbudljivo je bilo i u duelu Univerziteta iz Porta i Tehnološkog Univerziteta iz Minhena, u kojem su nakon tri seta trijumfovali Nemci (21:19, 7:21, 8:15). Nešto kasnije viđen je još jedan susret koji je završen u tri seta. U ,,Derbiju Tehnoloških Univerziteta” uspešniji su bili Atinjani, dok su igrači iz Ciriha morali da se zadovolje sa jednim bodom. Tom utakmicom je i završen program u muškoj konkurenciji, a do kraja dana na terenima su opet nastupale devojke. Devojke sa Balikešir Univerziteta iz Turske došle su i do druge pobede na turniru, nakon što su u tri seta bile bolje od Ruskog Univerziteta za električnu tehnologiju. Turski tim do pobede je vodila Selin Jurtsever. U preostalih 11 utakmica samo je duel Čehinja i igračica iz Vroclava otišao u treći set (2:1 za Prag na kraju), a najubedljiviju pobedu dana ostvarile su igračice sa Univerziteta iz Grenobla, koje su sa 21:6 i 21:7 bile bolje od Alto Univerziteta iz Finske.

Na turniru u vaterpolu učestvuje samo pet ekipa, pa će svakog dana biti igrane po dve utakmice dok će jedan tim biti slobodan. Univerzitet iz Lođa i nemački Ahen otvorili su turnir na bazenu Žusterna. Treća četvrtina odlučila je pobednika meča. Dva isključenja Nemaca kaznili su Poljaci preko Mačijevskog i Simanskog i došli do tri gola razlike (13:10). Kasnije se ta prednost ispostavila kao nedostižna za vaterpoliste iz Ahena i utakmica je završen pobedom Poljaka 16:14. Drugi meč nije bio ni upola rezultatski dramatičan. Domaća Primorska bila je bolja od Univerziteta Ćirilo i Metodije iz Skoplja rezultatom 15:4, a u pobedničkoj ekipi istakli su se sa po tri gola Milisav Janošević i Aleksa Dimitrijević. Prvog dana slobodna je bila Škola za biznis iz Budimpešte.

Prethodni tekstDan 3: Italijani, Turci i Francuskinje demonstrirali silu!
Naredni tekstDani 5 i 6: Zatišje pred buru