Dan 5: Francuski baloni, razigrani italijanski sudija i španske čarape

138

Tokom petog takmičarskog dana na Evropskom Univerzitetskom takmičenju u košarci odigrani su susreti u četvrtfinalu ali i susreti za plasman od 9 do 12 mesta. U muškoj konkurenciji prva je na programu bila četvrtfinalna utakmica između Univerziteta iz Bolonje i Univerziteta Pitešti. U prvom poluvremenu Italijani su bili bolji za nijansu u svakom aspektu igre. Počev od šuta koji ih je služio, preko skoka u napadu, do zonskog presinga koji je u drugoj četvrtini urodio plodom i doneo im prednost od sedam poena. Slika se tokom treće deonice znatno menja. Italijanska ekipa ne nalazi rešenje za zonu Rumuna i šut ih ne služi kao u prvih 20 minuta. Zonom se Rumuni vraćaju u igru i posle pet minuta u poslednjoj četvrtini dolaze do prednosti od šest poena. Ipak i pored efikasnih kombinacija u napadu rumunska ekipa je napravila dve greške u napadu i obe je iskoristio Gabriel Fin postigavši dve vezane trojke i tako prelomio meč u korist svoje ekipe. Univerzitet iz Bolonje plasirao se u polufinale rezultatom 71:63 (34:28). U sledećem četvrtfinalnom susretu igrale su ekipe Univerziteta iz Madrida i Univerzitet Vytautas Magnus. Osim Španjolki koje su vatreno navijale za svoje kolege meč ali i turnir su obeležile čarape španskiih košarkaša i košarkašica. Na čarapama koje predstavljaju unikatan deo uniforme nalaze se ulice Madrida iz ptičije perspektive preko kojih je razvijena okrugla zastava čiju jednu polovinu čini španska zastava a drugu zastava EU. U prvom poluvremenu Španci su pružali veliki otpor i čak bili i bolji akter susreta. Na njihovu žalost litvanska ekipa je u drugom poluvremenu počela da igra preko visokih igrača koje španksa ekipa nije mogla da čuva. Regimantas Miniotas je bio najbolji igrač utakmice sa 19 poena i time pomogao ekpi da se plasira u polufinale rezultatom 84:60 (40:37). Sledeće četvrtfinale odigrale su ekipe Univerziteta iz Ruana i Univerziteta iz Estonije. Franuska ekipa je u ovom duelu bila favorit što je i opravdala. Estonci su „run and gun“ košarkom držali rezultatski priključak tokom prvog poluvremena ali kada je šut stao stala je i njhova igra. Tokom odmora igrača na poluvremenu na teren Cityzen hale izašao je jedan broj košarkašica i volonterki koje su pokušavale da naprave koreografiju uz pesmu. U pomoć im je pritekao italijanski sudija sa meča Alessandro Tirozzi koji je svojim plesom izmamio aplauze publike. U drugom poluvremenu u francuskoj ekipi probudio se Kevin Laviel koji je pogodio četiri trojke i tako prelomio ovaj meč već u trećoj deonici. Do kraja estonska ekipa je bezuspešno pokušavala da smanji zaostatak. Na kraju pobeda Francuza rezultatom 78:61 (31:29). U poslednjem četvrtfinalu susrele su se ekipe Univerziteta iz Izraela i Univerziteta Beykent. Obe ekipe su igrale brzo na što više kontra napada. Ipak u četvrtoj četvrtini kada je usled umora neko morao da stane na loptu to su bolje uradili Turci. Iskoristili su što su viša ekipa i preko svojih centara su lako dolazili do koša. Na kraju se turska ekipa plasirala u polufinale rezultatom 91:78 (50:35). U prvoj utakmici za plasman od 9 do 12 mesta susrele su se ekipe Univerziteta iz Budimpešte i Univerziteta iz Rena. Mađari su bili dominantni u svakom aspektu tako da su u trećoj četvrtini došli do 20 poena prednosti. Ipak u poslednjoj deonici kada je duga postava mađarske ekipe ušla u igru umalo je došlo do preokreta. Francuzi su popravili šut i preko visokog posta njihov centar je razigravao saigrače na liniji za tri poena. Mađarska ekipa je na kraju ipak trijumfovala rezultatom 86:81 (41:33). U drugoj utakmici istog tipa sastale su se ekipe Univerziteta iz Koimbre i Univerziteta iz Gdanjska. Domaća ekipa se pokazala izuzetno loše. Igrali su bez motivacije i bez energije. Sa druge strane Portugalci su iskalili svu svoju snagu na koš protivnika i na kraju pobedili rezultatom 100:60 (38:32).

Nakon prolaska njegovog tima u polufinale košarkaš Univerziteta iz Bolonje Rikardo Zani
smatra da je njegova ekipa jednostavno odigrala ovaj susret: „ Oslonili smo se na šut, što je u nekim momentima bilo loše ali na kraju smo pobedili. Igrali smo kao tim, sa puno energije i to je presudilo“ istakao je Zani.

U ženskoj konkurenciji prvo su na programu bili susreti za plasman od 9 do 12 mesta. Prvu utakmicu su odigrale ekipe Univerziteta Mersin i Univerziteta Adam Micikjevič. Turkinje su diktirale tempo kojim se igralo. Tek u trećoj deonici su uspele da prelome usled umora protivnica. Na kraju su pobedile rezultatom 74:52 (38:27). U drugoj utakmici sastale su se ekipe Univerziteta iz Madrida i Univerziteta Ticaret iz Istanbula. Španksa ekipa je u drugo deonici ubrzala igru i jednostavno pretrčala turski ekipu. Do kraja susreta Španjolke su nastavile da zatrpavaju koš protivnica i na kraju su pobedile rezltatom 85:51 (40:24). Prvo četvrtfinale donelo nam je tvrdu utakmicu sa malo poena. Igrale su ekipe Univerziteta iz Strazbura i ekipa Univerziteta iz Getingena. Francuskinje su igrale dobro samo na momente kao i Nemice. Smenjivale sus e u vođstvu sve do poslednjih dva minuta kada su Francuskinje iz kontri osigurale svoju pobedu i prolazak u polufinale rezultatom 41:35 (19:19). U mnogo efikasnijem četvrtfinalu susrele su se ekipe Univerziteta iz Beča i Univerziteta iz Budimpešte. Mađarice su tokom prvog poluvremena uspevale da poentiraju iz pozicionog napada ali i da odbrane svoj koš. Sve se to menja u trećoj deonici u kojoj austrijska ekipa ubrzava igru, preko kontri dolazi do sigurnih poena i na kraju pobeđuje rezultatom 63:51 (28:31). U trećem četvrtfinalu utakmicu su odigrale ekipe Univerziteta Josip Štrosmajer iz Osijeka i Univerziteta iz Gdanjska. Poljakinje su posao završile već u prvoj četvrtini. U drugom poluvremenu opao je ritam utakmice ali poljska ekipa je znala kako da čuva prednosti i na kraju se plasira u polufinale rezultatom 67:33 (48:25). U poslednjem susretu na prgramu tokom 5 dana sastale su se ekipe Univerziteta iz Aveira i Univerziteta Pitešti. Umunke su bile nezaustavljive na ovom susretu. Igru su zasnovale na brzom protoku lopte što je i donelo rezultat. Šut ih je služio a u odbrani nije postojala mogućnost da neko lako poentira. Na kraju su se plasirale u polufinale rezultatom 89:38 (37:18).

Košarkašica Univerziteta iz Strazbura Julie Paget posle plasmana svoje ekipe u polufinale nada se revanšu sa ekipom Univerziteta iz Beča: „ Nesrećno smo izgubile taj meč u grupi. Ja se nadam da ćemo se opet videti u finalu ali prvo sutra moramo da pobedimo Poljakinje koje uopšte nisu lake protivnice“ izjavila je Paget.

Posle svih susreta tokom petog dana košarkaši i košarkašice su se vratili u kampus na večeru. Tamo ih je čekao „teror“ košarkaša iz Ruana (koji su zbog plasmana u polufinale bili naročito srećni) nad košarkašima iz Rena tokom kojeg su ih gađali balonima punim vode iz svojih soba. Danas je pak pored par Francuza nastradao i auto jednog od zaposlenih u kampusu. Malo je falilo da i vaš reporter bude okupan.

Rezultati četvrtfinalnih utakmica i utakmica za plasman od 9 do 12 mesta u muškoj konkurenciji:

13:00 Univerzitet iz Bolonje – Univerzitet Pitešti 71:63 (34:28)

15:15 Univerzitet Vytautas Magnus – Univerzitet iz Madrida 84:60 (40:37)

17:30 Univerzitet iz Ruana – Univerzitet iz Estonije 78:61 (31:29)

17:30 Univerzitet iz Budimpešte – Univerzitet iz Rena 86:81 (41:33).

19:45 Univerzitet Beykent – Univerzitet iz Izraela 91:78 (50:35).

19:45 Univerzitet iz Koimbre – Univerzitet iz Gdanjska 100:60 (38:32).

Rezultati četvrtfinalnih utakmica i utakmica za plasman od 9 do 12 mesta u ženskoj konkurenciji:

13:00 Univerzitet iz Getingen – Univerzitet iz Strazbura 41:35 (19:19)

13:00 Univerzitet iz Beča – Univerzitet iz Budimpešte 63:51 (28:31)

15:15 Univerzitet Mersin – Univerzitet Adam Micikjevič 74:52 (38:27)

15:15 Univerzitet iz Madrida – Univerzitet Ticaret iz Istanbula 85:51 (40:24)

17:30 Univerzitet iz Gdanjska – Univerzitet Josip Štrosmajer iz Osijeka 67:33 (48:25)

19:45 Univerzitet Pitešti – Univerzitet iz Aveira 89:38 (37:18)